Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam
Yüksel Ercan

84 Milyon nüfus, 600 milletvekili

Türkiye 2023 yılının gelmesi ile birlikte son sürat seçim atmosferine girdi, bir taraftan iktidarda bulunan Cumhur ittifakına  mensup siyasi partilerin bir dönem daha iktidarda kalmak adına birbiri peşi sıra verdiği tavizler diğer taraftan Millet ittifakına mensup siyasi partilerin iktidara gelmek adına yaptığı hamleler hepimizi seçim havasına sokmuş oldu.

Yetkililerin yaptıkları açıklamaya göre Türkiye nüfusu şu sıralar 84 milyon civarında ama siyasetçileri daha da heyecanlandıran taraf 84 milyon nüfusun 64 milyonunun seçmen olması.

Sözünü ettiğimiz bu 64 milyonluk seçmen kitlesi TBMM’de önümüzdeki yasam sürecinde görev yapacak olan 600 milletvekilini seçecek.

Konu ile ilgilenenlerin de hatırlayacağı gibi seçmen 14 mayıs tarihine yapılacağı söylenilen seçimde bir tarafta yeni Cumhurbaşkanını seçecekken diğer tarafta da YSK tarafından açıklandığı üzere seçime katılma hakkı kazanan 24 siyasi partiden aday olacakları seçip TBMM’ye gönderecek.

24 siyasi partiden hangilerinin TBMM’ye girecekleri, girenlerin ne kadarının grup kuracak sayıya ulaşacaklarını bilemeyiz, Ancak halen var olan siyasi partiler yasasına göre var olmak adına ittifakların bir noktada mecbur olduğu düşünülürse çok sayıda siyasi partinin TBMM’de olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Böyle bir noktada TBMM’de olabilmek adına var olan tüm siyasi partilerde olağanüstü bir hareketlenme olduğunu hepimiz görüyoruz, Milletvekili aday adayı olmak adına görevlerini bırakan il başkanları, yine aday adaylığı düşündüğü için partilerin yönetim kurullarında görev almayan çok sayıda siyasetçi heyecanlı bir bekleyişe girmiş durumdalar.

Devletin belli kademelerinde bulunan çok sayıda bürokrat, Halen belediye başkanı olduğu halde bir adım daha yukarıya çıkıp milletvekili olmak isteyenler, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri vs. en azından Ankara yollarını aşındırmaya başladılar bile.

Birde mensubu olduğu siyasi partinin milletvekili adaylarını ön seçim yolu ile belirleyebileceği düşüncesi ile sınırları içerisinde yaşadığı ilçe merkezlerinin yolarını aşındıran parti teşkilatlarında kendisini tanıtma mücadelesi veren çok sayıda siyasetçi var.

Sözünü ettiğimiz bu çalışmaların tamamı yukarıda da belirttiğimiz gibi TBMM’de var olan 600 milletvekilinden birisi olmayı başarabilmek, bunun için daha şimdiden var olan tüm birikimini , enerjisini , mesaisini harcayan on binlerce aday adayı süreci ilgi ve büyük bir merakla bekliyor.

600 milletvekilinin arasına girebilmek elbette ki kolay değil, Vatandaş akşam televizyon ekranlarında gördüğü milletvekilli yada milletvekillerinin pek çoğunu o makama havadan gelmiş muamelesi yapıyor.

Ancak o milletvekilinin o makama gelmek adına sütre gerisinde verdiği mücadeleyi en azında yıllar yılı çaba göstermiş ve başarılı olamamış Yüksel Ercan’dan dinleme imkanı bulanlar işin zorluğunu kısa bir zaman içerisinde anlamış olacaklar.

Ama sözünü ettiğimiz 600 milletvekilinden birisi olmak adına seçime girme hakkı kazanmış 24 siyasi partiden birisinden aday olmaktan ve gereğini yerine getirmekten başka da bir çare olmadığı aşikar.

Gerisi şansa kalmış..

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER