Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Görkem Çağlar Çelebi

HAYAT  BAYRAM OLSUN

     Toplum olarak, iyisiyle kötüsüyle bir kurban bayramını geride bıraktık, hepinizin bayramını tebrik ediyorum.

     Eskiden ne güzelmiş bayramlar,  günler öncesinden hazırlıklar başlar, temizlikler yapılır, yemekler hazırlanır, damak çatlatan tatlılar misafirlere ikram edilirmiş.

      Bayramın adı geçtiği zaman, herkesin yüzünü bir tebessüm kaplar, çocuklar aile büyüklerinden harçlık kapma yarışına girerlermiş. Bu alışkanlıklar zamanla işlevini yitirmiş , şimdiki haline bürünerek tatil yapılan günlere dönüşmüş ne yazık ki, Bayram kavramının içi boşaltılmıştır. Eski gelenekler, adetler ne kadar yaşatılmaya çalışılsa da, yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarında yerini almak üzere maalesef.

      Bayramı bahane ederek, yaratılan tatil günlerinde plansız,  programsız sahillere akın edenler nedeniyle trafik durma noktasına geliyor.  Bazı noktalarda kilometrelerce kuyruk oluşuyor. Bunun için karayollarının şerit sayısını arttırması elzem hale gelmiştir. Zor koşullarda tatil beldelerine ulaşmış olsalar da, aşırı yoğunluk nedeniyle insani ihtiyaçların karşılanması noktasında zorluklar yaşanmaktadır.  En temel ihtiyaçlar bile afaki fiyatlarda satılmaktadır. Dolayısıyla bu durum tepki çekmektedir.

      Bir diğer konu tatilcilerin konakladıkları açık alanlarda gelişigüzel çöp bırakmaları nedeniyle çevreye verdikleri zarardır. Halbuki çöpleri uygun yerlere konulan çöp konteynerlerine bırakmış olsalar hem çevre kirliliği oluşmayacak,  hem de çöplerin taşınması için daha az emek sarf  edilecektir.

      Doğanın ekolojik dengesi kendi içinde muazzam bir şekilde çalışırken, görülüyor ki; bu dengeyi bozan tek canlı türü insanoğlu maalesef. Bunun için tek çıkar yol eğitim ve kültürümüzün gelişmesinden geçmektedir. Geliştirelim ki; hayat bayram olsun.

      Başarabiliriz. Çünkü bu ülke hepimizin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER