Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam
PSİKİYATRİST DR. HÜSNÜ MENTEŞEOĞLU

DÜŞÜNEN ADAM KÖŞESİ

KORTEKS PSİKİYATRİ&PSİKOLOJİ & PSİKOTERAPİ MERKEZİ HAKKINDA

Sevgili dostlar, yaklaşık 1 haftadır Muğla Yenigün Gazetesinde ilanımız çıkıyor. Bu günden itibaren de her hafta Düşünen Adam köşesinde sizinle birlikte olacağım. Size bu ilkyazımda, izninizle kendimizi tanıtmak istiyorum.

Denizli Merkezli KORTEKS Psikiyatri&Psikoloji&Psikoterapi Merkezinin başkanıyım. Psikiyatri uzmanı ve Psikoterapistim. 31 yıldır psikiyatri camiasının içindeyim ve 27 yıllık da uzmanım. Aslen Muğla Köyceğizliyim. Ekibimizde ODTÜ Psikoloji Mezunu çok donanımlı bir psikoterapist, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu yine çok donanımlı bir psikoterapist, psikiyatri uzmanı olarak bendeniz ve bir de asistanımız yer alıyorlar. 1999dan bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bendeniz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve ihtisasımı İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptım. Yeni Yüzyıl Üniversitesi mezunu Psikolog arkadaşımız Niğda Durmaz’ın özel ilgi alanları Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Çocuk Psikolojisiyle Oyun Terapisi, ODTÜ Psikoloji mezunu psikoloğumuz Dilara Menteşeoğlu’nun özel ilgi alanları ise Varoluşçu(Egzistansiyalist ) Psikoterapi ve Psikodinamik Psikoterapidir. Bense Cinsel İşlev Bozukluklarından Sosyal Fobiye, Depresyondan Panik Atağa, Obsesif Kompulsif Bozukluktan Öfke Kontrol Bozukluğuna, Hipnoterapiden EMDR tedavisine dek Güncel Psikiyatrinin her alanında hizmet veriyorum. Denizli’de ki merkezimizde yüz yüze muayene tanı ve tedavi terapinin yanı sıra dünyanın her yerine What Sapp üzerinden görüntülü görüşmeyle ve de Zoom kanalıyla ON-LİNE hizmet veriyoruz. Aile ve çift terapisinden gurup terapisine, destekleyici psikoterapiden aile dizimine, danışanı merkez alan terapiden kabul ve kararlılık psikoterapisine, Kısa Süreli Psikoterapilerden Çözüm Odaklı psikoterapiye, kişilerarası terapiden şema terapiye kadar psikoterapinin her alanında hizmet vermemiz ve bir on-line görüşmeden sonra iki –üç ay süreyle ücretsiz on-line renkli reçete yazmamız ayrıcalıklarımızı oluşturuyor. Seanslarımız 50 dakika-1 saat sürüyor ve tüm hizmetlerimizi ON-LİNE olarak ta verebiliyoruz. Ayrıca çevre illerden randevulu olarak günü birlik gelen danışan ve hastalarımıza yüz yüze hizmet te veriyoruz.

Yaklaşık 15 sene süreyle Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri ve AMATEM(Alkol, Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddeler ve Kumar Bağımlılığı Tedavi Merkezi) Şefliğini yaptım. Yine on yıl süreyle DEHA Gazetesinde Düşünen Adam ve Sevgiden Beyine köşelerinde köşe yazarlığı yaptım. Psikolog arkadaşım Niğda Durmaz’la DEHA Televizyonunda yaptığımız Güncel Psikoloji programlarından on dördünü HÜSNÜ MENTEŞEOĞLU Youtube kanalında izleyebilir ve kanala abone olarak yeni programlardan da haberdar olabilirsiniz.  Denizlipsikiyatri.com adında şahsi bir internet sitemiz var. Ayrıca Hüsnü Menteşeoğlu İnstagram sayfasında da Psikiyatri ve Psikoloji konularında kısa videolar yayınlıyoruz. Yayınlanmış iki kitabım var. Üçüncü kitabım “RUHLARIN ŞARKISI Kurtuluş Henüz Yaratılmadı” on beş gün içinde basılarak seçkin kitapevlerine ve internet kitap satış sitelerine dağıtılacak. Ayrıca “Güncel Psikiyatri Cep Kitapları” serisinin ilk kitabı 1,5 ay sonra yine Narsist Kitap tarafından basılarak yayınlanacak. Bu uzun ilk yazıdan sonra, gelecek hafta ki yazımda, Denizli’de sadece bizim merkezimizde bulunan Güncel Psikiyatrinin en popüler teknolojilerinden birisi olan Modifiyeli TDCS(TRANSKRANİAL DOĞRU AKIM TERAPİSİ) ni anlatacağım.

Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın. Kendinize çok iyi bakın. Bize psikiyatrinin ve psikolojinin her alanında soru yöneltebilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Telefonlarımız ilanımızdadır. Saygı ve sevgilerimizle.11.05.2024

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin Simgesi Düşünen Adam Heykeli - Malumatfuruş

DÜŞÜNEN ADAM KÖŞESİ

PSİKİYATRİST DR. HÜSNÜ MENTEŞEOĞLU Yazı No:2

GÜNCEL PSİKİYATRİDE YENİ BİR CİHAZ: TDCS (TRANSKRANİYAL DOĞRU AKIM TERAPİSİ) TEKNOLOJİSİ 19.05.2024

Saygın bilim otoriteleri tarafından yapılan birçok çalışmada Transkraniyal Doğru Akım Uyarımı yönteminin kognitif(Bilişsel) becerileri geliştirdiği, hafızayı güçlendirdiği, yeni bilgileri daha hızlı öğrenmenize yardımcı olabildiği, problem çözme becerilerini geliştirebileceği ve el-göz koordinasyonu yanıt sürelerini artırabileceği gözlenmektedir.

NE AMAÇLA KULLANILIR? tDCS yöntemi, ilk olarak beyin zedelenmeleri ve majör depresif bozukluklar gibi psikiyatrik vakalarda yardımcı tedavi olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise otizmden felce, obeziteden gelişimsel bozukluklara, afaziden (konuşma yitimi) atletik performans geliştirmeye kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. tDCS, depresyon, akut ve kronik ağrılar, beyin hasarı, beyin damarı tıkanması, Demans, inme sonrası iyileştirme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, otizm, madde bağımlılığı, migren, anoreksiya, gelişim bozuklukları, afazi, atletik performans arttırma ve diğer bazı nörolojik ve psikiyatrik durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca sırf kendisini iyi ve mutlu hissetmek amaçlı olarak ta uygulanabilir. Ayrıca yapılan çalışmalar, tDCS uygulamasının hafızayı güçlendirdiğini, yeni bilgileri öğrenmenin daha hızlı olduğunu, problem çözme becerilerini geliştirdiğini ve el-göz koordinasyonu yanıt sürelerini artırabileceğini göstermektedir. Ağrısız bir beyin uyarımı uygulaması olan tDCS ’nin avantajları üç önemli başlıkta toplanabilir:

 1. Yaşlılarda ya da organ yetmezliği olan hastalarda, hamileler ve emzirenler gibi ilaç tedavisinin engelleyen tıbbi durumlarda tDCS ilaçsız bir uygulama olarak öne çıkar.
 2. İnme sonrası iyileştirme, yoğun ağrı ya da depresyon tedavisinde tDCS ilaca ek bir uygulamadır. İlaç ile alınacak sonucu kuvvetlendirir.
 3. Ağrısız ve kısa süreli bir tedavi olan tDCS uygulamasının ilaç etkileşimi yoktur ve vücuda zarar vermez.

Bugüne değin dünyanın çok farklı ülkelerinde yüz binlerce insana uygulanan Transkraniyal Doğru Akım Teknolojisi  tDCS cihazı aynı zamanda genel sağlık, dengeli beslenme,sağlık, hobi ve araştırma amaçlı performans arttırıcı uyarım cihazıdır. Bir ilaç veya tıbbi uygulama olmadığı için gebelere ve bebek emziren annelere de gebeliğin ve emzirmenin her döneminde uygulanabilir. Sağlıklı bireylerde performans arttırma, hafıza geliştirme, dikkat arttırma, uyku kalitesinde artış ve iyi hissetme haline olumlu etkileri bilinmektedir. Bir psikiyatri veya nöroloji hastasına uygulanacağında mutlaka doktor önerisi ve yine doktor tarafından uygulama yerlerinin yakın takibi gerekir. Birçok bilimsel çalışma, tDCS uygulamasının özellikle depresyon tedavisinde ilaca yardımcı bir tedavi olarak etkili sonuçları olduğunu tespit etmiştir.

BIZE KULLANILDIĞI ALANLAR:

 • Depresyon
 • Akut Kronik ağrı
 • İnme (felç)
 • Madde bağımlılığı
 • Demans

AVANTAJLARI:

 • İlaca tölare edemeyenler, ilaç tedavisini engel tıbbi bir durumda ilaçsız tedavi olarak kullanılması.
 • Ağrısız bir tedavidir.
 • İlaç etkileşimi yoktur.
 • Vücuda zarar vermez.
 • Kısa süreli uygulamadır.

TEDAVİ SÜRESİ:

 • Her gün uygulama yapılabilir.
 • Tedavi süresi 20 dakika ile 40 dakika arası  doktorun uygun gördüğü sürede yapılır.
 • Uygulama esnasında Ağrı ve hiçbir duygusal yan etki oluşmaz.

tDCS yöntemi dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaktadır. Her hangi bir zararı görülmemiştir.

Beyin ön alanında, dorso lateral prefrontal korteks alanına uygulama yapıldığında;

 • Karar verme becerisi
 • Öğrenme becerisi,
 • Problem çözme becerisi, dil becerisinde olumlu etkisi görülür.
 • Yenilenmeyen beyin hücrelerini geliştirir.
 • Depresyon  tedavisinde ilaca yardımcı etkili bir yöntemdir.

Bir defa uygulama ile sonuç alınmaz. Doktor uygun gördüğünde seanslar artırılabilir

Altta ki resimde görüldüğü gibi son derece rahat ve konforlu bir uygulaması vardır.

Tedavide kullanılan cihaz CE belgesine sahiptir. Kaliteli ve de modifiyeli bir cihazın fiyatı ABD Doları üzerinden ödenir ve oldukça yüksektir. Size özel kullanım ve daha detaylı bilgi için bize danışabilirsiniz. Tedavi Yapılmadığı Takdirde Olası Riskler: Önerilen tedavi yapılmadığı takdirde mevcut hastalığın ağırlaşması ve ağırlaşma sonucu tedavinin daha uzun sürmesi, hastanın bulunduğu ruhsal durumu nedeni ile kendisine ve/veya etrafa zarar verebilme riskinin gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

Tedavinin Süresi: Her bir tDCS seansında hastanın birime girişinden çıkışına kadar geçen süre ortalama olarak 25- 35 dakika olmaktadır. Genellikle gün aşırı ya da arzu edilirse her gün yapılır.

SEANS ÜCRETİ: 25 DK. LIK TEK SEANS ÜCRETİ 750 TL. DİR. İYİ SONUÇ ALMAK İÇİN GÜN AŞIRI en az 15 SEANS UYGULAMAK GEREKİR. BİR TEDAVİ KÜRÜ 1 AY SÜRER VE ÜCRETİ İKİ EŞİT TAKSİTTE ALINIR.2X5600 TL ŞEKLİNDE ÜCRETLENDİRİLİR. AYRICA AYDA 1 SEANS RAPEL SEANSI 1 SENE BOYUNCA YAPILIR VE DE ÜCRETİ SEANS BAŞINA ALINIR.

TDCS teknolojisi dünyanın en gelişmiş psikiyatrik tedavi teknolojilerinden birisidir. Ücreti de nispeten oldukça ucuzdur. Ancak İstanbul’da bir seansının 1500 TL ye yapıldığını da belirtmeliyiz.  Bir süre sonra diğer gelişmiş tıbbi ve psikiyatrik tedavi teknolojileri olan TMS(=tRANSKRANİYAL Manyetik Stimülasyon) ve Biorezonans cihazlarını da hizmete sokacağız. Şimdilik TMS VE Biorezonans hizmetimiz SGK Anlaşmalı Denizli Özel BEYMER Tıp Merkezi tarafından karşılanıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER