Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Selim Öztürk

PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR

Siyasi Partiler sahada, liderler yavaş yavaş miting  programları yapmaya başladılar. Gün geçtikçe seçim biraz daha yaklaşıyor. Ülkemizde onlarca anket firması var ve “ Bu Pazar seçim olsa” adlı anketler de hız kazanmaya başladı.

Kamuoyunda paylaşılan anketlerin amacı nedir peki?

Seçim dönemlerinde ciddi araştırmalar yapılsa da anketlerin, genelde kamuoyunu yönlendirmek, manipüle etmek için yapıldığını düşünmüşümdür hep. Çünkü anketler siyasi partilere ücretli yapılır ve anket şirketlerinin Türkiye’deki pazar payı 4 milyar dolar. Siyasi tarihimize bakarsak siyasiler ile anket firmaları arasındaki para ilişkisini zaman zaman duyduk.  Medyanın yanında anket firmalarının yaptığı manipülasyonlar da seçim sonuçlarını etkiliyor. Demek oluyor ki parayı veren düdüğü çalıyor.

Daha seçimlere yaklaşık sekiz ay varken anket savaşları şimdiden başladı. Dikkatimi çeken nokta ise yayımlanan anketlerde partilerin oy oranları arasındaki farklar ve bazı anketlerde yeni kurulan partilere yer verilmemesi. Tabiki bu farklar şirketlerin partilerle olan bağları ile açıklanabilir.

Peki hangi şirket kime ait, hangi partiye yakın?

THEMİS, sahibi Koray Yücel geçmiş dönemlerde CHP PM Üyeliği yapmış, Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı olmuş biri olarak dikkat çekiyor.

GENAR, Ak Parti’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu tarafından kurulmuş, şimdi ise şirkete İhsan Aktaş Başkanlık ediyor. Ayrıca Ak Parti MYK Üyesi Mustafa Şen’in de şirket ortağı olması dikkat çekiyor.

DENGE Araştırma Şirketi Hükümete özel anketler yapıyor ve dikkat çeken bir başka bir konu ise Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilk siyasete atıldığı günlerden beri çalışıyor.

SONAR Araştırmanın sahibi Hakan Bayrakçı ise 1999 seçimlerinde MHP’den İstanbul Milletvekili adayı olmuştu.

GEZİCİ Araştırma Şirketi Kurucusu Murat Gezici ise muhalif kimliği ile şirket ise CHP’ye yakınlığı ile biliniyor.

ORC adlı şirket  Ankara Merkezli bir şirket ve bir dönem FETÖ’ye yakınlığı iddia edilmişti, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile arasına mesafe koyduğu iddiaları söylendi. Son olarak şirketin İyi Parti ile yakınlığı iddiaları var.

Son olarak Ak Parti’ye yakınlığı ile bilinen ve genelde AK Parti’nin oylarını en yüksek gösteren şirket olan KONSENSUS.

Ve daha niceleri…

Sonuç olarak yapılan anketlerin güvenilirliğini yukarıdaki bağlamda değerlendirmek gerek J

Aşağıya 2002 seçim sonuçlarını ve seçimden yaklaşık 3 ay önce Deutsche Bank‘ın Türkiye’de yaptırmış olduğu bir anket sonucunu bırakıyorum.

PARTİ ADIANKET SONUCUSEÇİM SONUCU
AK PARTİ19.034.28
CHP6.919.39
DYP9.59.54
MHP10.68.36
DSP2.11.22
ANAP7.55.13
GP2.57.25

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER