Reklam
Reklam

ZAMANA UYAN KANUNLAR

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 13.07.2018
  • 148 kez okundu

Sevgili okurlar çocukluğumda çok dindar olan anneannem her fırsatta bana ”Zaman sana uymazsa, sen zamana uyacaksın, yoksa geri kalırsın, Hz. Peygamberimiz böyle buyurmuşlar ” derdi.
Bakıyorum Türkiye’de ilginç bir kanun var, yabancıların eğitim kurumu açmaları veya ortak olmaları yasak. Ya da açarsa denkliği olmuyor yani mezunlar Türk Üniversitelerine alınmıyor.
Halen açık olan çok az sayıda yabancı okul ise Lozan anlaşmalarına göre kısıtlı öğrenci okutabilen ve özel müsaade ile çalışan okullar.

Şaşırmamak mümkün değil…

Yeni gelen Milli Eğitim Bakanı için çok iyi şeyler duyuyorum belki biraz vakit ayırır bu ilginç duruma.

Durum nedir derseniz kısaca yazayım. Türkiye’de çok eski bir kanun yabancıların Bakanlıkça denkliği kabul edilen eğitim kurumu açmasına veya ortak
olmasına izin vermiyor.
Diğer yandan yabancı ülkelerde yaşayan yaklaşık 3-4 Milyon Türk mevcut, bunların çocukları tamamen yabancıların sahip olduğu, hiçbir dersin Türkçe okutulmadığı okullarda okuyor ve mezun oluyor. Bunların sayısı ise onbin civarı.

Neticede bu çocuklar isterlerse Türkiye’de diplomalarını Bakanlığa tasdik ettirip, biraz da Türkçe biliyorlarsa sınava girip Türk Üniversitelerine gidebiliyorlar…Yani yabancı ülkelerin lise diplomaları Bakanlıkta tasdik edilip kullanılabiliyor.

Hani bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu…?

Şimdi gazete ve internet ilanları ile birçok yurtdışı kurum Lise için Türkiye’den öğrenci arıyor ve bilgi verme toplantıları tertip ediyor. Bu da aynı zamanda yurtdışına büyük bir döviz akışı gerçekleştiriyor.

Yabancının okulunda hiçbir Türkçe ders olmadan, tamamen yabancı dilde okuyup, Türkçeyi dahi tam manası ile öğrenmemiş öğrencinin yabancı diplomasını kabul ediyoruz ve Türkiye’de Üniversite sınavlarına girmesine müsaade ediyoruz. Ama yabancının Türkiyede okul açmasına müsaade etmiyoruz.

Yani işin tercümesi yabancı okulda okuyacaksan git yurtdışında oku sonra gel demektir bu…

Eskiden Türkiye’de yabancıların Türk çocuklarını eğitmelerini istememişler ama yıllar sonra Türk işçileri dünyaya yayılınca çocukları mecburen yabancıların okullarında okumak zorunda kaldılar. Üniversitelerde aynı durumda, hiç fark yok.

O zaman geç olmadan düşünüp karar vermeliyiz, esaslı bir değişiklik yapmalımıyız?

Yoksa CHP gibi oturup, Çene suyuna pilav mı yapmalıyız?…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ