Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Zencefil shot nedir? Zencefil shot nasıl yapılır?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte

Kış aylarının gelmesiyle birlikte bağışıklık güçlendirmek için hazırlanan ve sosyal medyada sıklıkla gördüğümüz zencefil shot nedir? Zencefil shot nasıl yapılır?

Zencefil, kış aylarının vazgeçilmez antioksidanı olarak sofralarımızda çoktan yerini aldı. Soğuk algınlığı, grip, halsizlik gibi kış aylarında vücudu etkileyen ve bağışıklığı düşüren her türlü olumsuluğa karşı mücadelesi ile bilinen zencelifin detoks hali gün içerisinde rahatlıkla tüketebilmeniz için en uygun seçenektir. Haberimizde, sizler için zencefilin faydalarını ve zencefil shot tarifini derledik. 

Güçlü Anti-İnflamatuar Ve Antioksidan Özellikler

Zencefil, vücudunuzu serbest radikaller adı verilen kararsız moleküllerin neden olduğu hasarlardan koruyan maddeler olan çeşitli antioksidanlar da dahil olmak üzere birçok güçlü anti-enflamatuar bileşiğe sahiptir. Örneğin zencefil, tümü güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan zencefiloller, paradoller, seskiterpenler, shogaoller ve zingeron ile doludur. Çok sayıda test tüpü ve hayvan çalışması, zencefil özünün romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı, astım ve bazı kanserler gibi rahatsızlıkları olanlarda iltihaplanmayı azalttığını göstermektedir. İnsan çalışmaları da benzer sonuçları ortaya koyuyor.

Mide Bulantısı Ve Sindirim Sorunlarını Yatıştırabilir

Zencefil, şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide sorunları için yaygın olarak kullanılan doğal bir tedavi yöntemidir. Çalışmalar, zencefil takviyesi almanın midenizdeki gıda hareketini artırmaya, hazımsızlığı iyileştirmeye, şişkinliği azaltmaya ve bağırsak krampını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Zencefil ayrıca bulantı tedavisine yardımcı olmak için kullanılır ve genellikle hem kendileri hem de bebekleri için güvenli olan doğal ve etkili bir mide bulantısı ilacı arayan hamile kadınlar tarafından alınır. Zencefil ayrıca kemoterapi ve ameliyatla ilgili bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, hayvan çalışmaları zencefilin mide ülserlerine karşı koruma sağlayabileceğini ve tedavi edebileceğini düşündürmektedir.

Bağışıklık Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri nedeniyle, zencefil bağışıklık sağlığını artırabilir. Akut inflamasyon, normal bağışıklık tepkisinin önemli bir parçası olmasına rağmen, kronik inflamasyon, bağışıklık sisteminize zarar verebilir ve potansiyel olarak hastalık şansınızı artırabilir. Antioksidan bakımından zengin yiyecek ve içeceklerin alımını artırmak, örneğin zencefilli içkiler iltihaplanma ile mücadele edebilir ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutabilir.

Kan Şekeri Kontrolünde Fayda Sağlar

Birkaç çalışma, zencefil takviyelerinin kan şekeri düzeylerini azaltabileceğini ve uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir belirteci olan hemoglobin A1c’yi iyileştirebileceğini belirtmektedir.

Kilo Kaybını Artırır

Zencefilin vücut ağırlığını önemli ölçüde azalttığı, açlığı azalttığı ve yiyeceklerin termik etkisini veya sindirim sırasında yaktığınız kalorileri arttırdığı gösterilmiştir.

Antikanser Özellikleri Sergiler

Araştırmalar, zencefilin muhtemelen antioksidan içeriği nedeniyle pankreas kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ispanak ve elma gibi ek bileşenlere bağlı olarak, zencefil çekimleri başka sağlık yararları da sağlayabilir.

Evde zencefil shot nasıl hazırlanır?

Gerekli malzemeler

•          Yarım su bardağı taze limon suyu

•          1 adet portakal

•          2 gram taze zencefil

•          Yarım çay kaşığı zerdeçal

•          1 adet mandalina

•          Bir miktar su

Zencefil shot nasıl hazırlanır?

1.         Bir blender veya mutfak robotunda rendelenmiş zencefil, limon suyu, portakal, mandalina, zerdeçal ve suyu karıştırın.

2.         Malzemeler iyice karışana kadar karıştırma işlemine devam edin.

3.         Daha sonra bütün malzemeleri süzün. Küçük şişelere doldurun.