Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

TÜİK enflasyonunun hissedilen gerçeklerle alakası yok: Memur ve emekliler açlık sınırında yaşayacaklar

Ekonomist Ömer Rıfat Gencal,

Ekonomist Ömer Rıfat Gencal, TÜİK’in enflasyon rakamlarına ilişkin, “Rakamların insanların yaşadığı gerçeklerle alakası olmaması açıkçası rakamlara ve devletin kurumlarına olan güveni iyice sarsıyor” dedi. Memur ve emekli maaşlarına işaret eden Gencal, “Memurlara yeni açlık sınırlarının altındaki yaşamlarında geçmiş olsun diyorum. Bunu sineye çekip sendikalarını harekete geçirmedikleri, birlik olmadıkları, seslerini duyuramadıkları sürece daha çok ezilirler” diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2023 yılı aralık ayında TÜFE yıllık yüzde 64,77, aylık yüzde 2,93 arttı. Ekonomist Ömer Rıfat Gencal aralık ayı enflasyon rakamlarına işaret ederek, “TÜİK’i enflasyonla mücadele konusunda tebrik ediyorum. Söyleyeceğim başka bir şey yok. Rakamların insanların yaşadığı gerçeklerle alakası olmaması açıkçası rakamlara ve devletin kurumlarına olan güveni iyice sarsıyor” dedi. Memur ve emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalacağını belirten Gencal, “Memurlara yeni açlık sınırlarının altındaki yaşamlarında geçmiş olsun diyorum. Sağlıklı günler diliyorum. Söyleyecek başka bir şey yok. Bu şekliyle bunu sineye çekip sendikalarını harekete geçirmedikleri, birlik olmadıkları, seslerini duyuramadıkları sürece daha çok ezilirler” diye konuştu.

“Rakamların yaşanılan gerçeklerle alakası olmaması verilere ve devletin kurumlarına güveni sarsıyor”

Ekonomist Ömer Rıfat Gencal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ağustos ayı enflasyon rakamlarını ELİPS HABER’e değerlendirdi. TÜİK’in 2023 yılı aralık ayı enflasyon verilerini yorumlayan Gencal, “TÜİK’i enflasyonla mücadele konusunda tebrik ediyorum. Söyleyeceğim başka bir şey yok. Rakamların insanların yaşadığı gerçeklerle alakası olmaması rakamlara ve devletin kurumlarına olan güveni iyice sarsıyor. Asıl üzücü olan bir şey bu” ifadelerini kullandı. Liyakat vurgusu yapan Gencal, sözlerine şöyle devam etti:

“Birçok akademisyen ve birçok piyasa oyuncusu, piyasadaki profesyonel şöyle başlıyor; ‘TÜİK’e göre’. Bu ifade zaten verilerin yeteri kadar güvenilir olmadığını gösteren başka bir ifade. Manipülasyonla gidebileceğimiz hiçbir nokta yok. Kurumları liyakatli insanlarla donatmadığınız, sadakatli insanlarla bu işi devam ettirmediğiniz sürece merkez bankasının yapmış olduğu bu çaba nafile ve boşuna. O yüzden TÜİK’in tez zamanda daha şeffaf, hesap verilebilir bir norma dönmesi ve üst yönetim olarak da liyakatli kadrolarla donatılmasını diliyorum. Ama bunun olmayacağını da biliyorum. O nedenle çok söyleyecek bir şey yok. Burası Türkiye demeye devam edeceğiz gibi görünüyor.”

“Memurlar bunu sineye çekip birlik olmadıkları sürece daha çok ezilirler”

İkinci altı aylık enflasyon olan yüzde 37,56 oranına göre belirlenecek memur ve emekli maaşlarına işaret eden Gencal, “Memurlara yeni açlık sınırlarının altındaki yaşamlarında geçmiş olsun diyorum. Sağlıklı günler diliyorum. Söyleyecek başka bir şey yok. Bu şekliyle bunu sineye çekip sendikalarını harekete geçirmedikleri, birlik olmadıkları, seslerini duyuramadıkları sürece daha çok ezilirler” dedi.