Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam
Hakan Canel

Tarım Bağ-Kur sigortalılarının sorunları

Geçtiğimiz hafatalarda asgari ücret zamlarının açıklanmasının ardından akabinde emekli maaşlarındaki zam oranı da açıklandı. Asgari ücre yapılan zam kısmen sevindirse de emekli maaşlarına yapılan zam 10 milyon civarındake emekliyi pek memnun etmedi. Maaşlardaki artış ne yazık ki durdurulamayan fiyat artışlarından dolayı şimdiden eridi.

Bütün çalışyan kesimler sorunlar yumağı içinde. Maaş artışlarına sevinemiyor bile. Zira bu artışı bütün ürünlerdeki fahiş zamlardan dolayı hissedemiyor bile.

Sorunlarla boğuşan bir diğer kesim de tarım sektörü ve çalışanları.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından EYT kapsamında Tarım Bağ-Kur sigortalılarının sorunlarının çözüleceği yönündeki müjdesinin sonucunu bekleyip göreceğiz. Cumhurbaşkanı  Sayın Erdoğan, yaptığı açıklama ile 08 Eylül 1999 öncesi işe başlayan çalışanların yaş şartı olmadan emekliliğine imkân sağlayan düzenlemeyi eski sistemdeki SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli olacağını ifade ederek yüzbinlerce çiftçinin yakından ilgilendiren Tarım BAĞ-KUR sigortalıların da EYT kapsamında sorunlarının çözüleceği müjdesini vermişti.

Tarımsal faaliyette bulunan çiftçi ve yetiştiricilerimiz aynı zamanda hem işveren hem de kendi işletmesinin işçisidir. Bundan dolayı 4/b kapsamında değerlendirilmemesi gerekir. Kendi işinin işçisi durumunda bulunan çiftçi ve yetiştiricilerimiz emeklilik şartları bakımından 4/b yerine 4/a kapsamına alınması hakkaniyetin gereğidir.

Tarım çalışanları sivil toplum örgütleri,  Cumhurbaşkanının direktifleri doğrultusunda Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak olan Kanun tasarısında yüzbinlerce Tarım BAĞ-KUR sigortalısı çiftçilerimizin EYT kapsamındaki sorunlarının çözülmesi yanında emeklilik şartlarının da 1999 öncesi ve sonrasına bakılmaksızın SSK’daki 4/a gibi değerlendirilerek emeklilik şartlarının eşitlenmesini talep ediyorlar.  

Asgari ücretteki artıştan dolayı yükselen Bağ-Kur primlerinin çiftçiler tarafından ödenemez duruma geldi.   BAĞ-KUR primleri 2023 yılında asgari ücrette meydana gelen artışlar nedeniyle 3 bin 452 liraya yükseldi. İşin doğası gereği hayvan yetiştiriciliği neredeyse 24 saat çalışmayı gerektiren bir faaliyet olmasına karşılık elde edilen gelir sezonluk.  Dolayısıyla yetiştiricilerin düzenli bir geliri olmadığından yüksek BAĞ-KUR primlerini ödemede büyük zorluklar yaşamaktadır. Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak Devletimiz tarafından tarım BAĞ-KUR primlerinin yüzde 50 oranında desteklenmesi, çiftçi ve yetiştiriciler  için en sorunlarının çözümü noktasında çok önemli bir adım olacaktır. Üretici daha bir moralli olarak üretimini sürdürmeye karar vercektir.

Umarız bunlar gerçekleşir çiftçi toprağında, üretici de üretiminin başında kalmaya devam eder dolayısıyla ülkemiz kazanır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER