OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI SARKAN DERİLER İÇİN POST BARİATRİK ESTETİK

featured
service service

Tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahi yöntemleri kısa zamanda kilo verdirerek zayıf bir bedene kavuşmayı sağlar. Ancak bu hızlı ve yoğun miktarda verilen kiloların ardından maalesef deri sarkması karşımıza çıkar. Sarkık göbek ya da karın sarkması gibi fiziksel problemler birçok kişinin özgüvenini bile kaybetmesine yol açabilir. Post bariatrik estetik ile obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo verme nedeniyle oluşan fazla deri ve sarkma sorunları giderilerek vücut yeniden forma sokulur. Kombine edilen vücut şekillendirme operasyonları ile post bariatrik cerrahi istenilen vücut biçimine kavuşmayı sağlar.

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI SARKMA NEDEN OLUR?

Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma probleminin aşırı kilo kayıplarında kaçınılmaz bir son olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kilo alma ile genişleyen deri, kilo verme sonrası tekrar eski haline dönemez. Elastin, cilt elastikiyeti için derinin büyük kısmını oluşturan kolajen kadar önemli bir maddedir. Aşırı kilo alma durumunda deride genişleme çok fazla olduğu için elastin molekülleri bozulur. Kısacası deri elastikiyetini kaybeder. Bu durumda deri artık eski haline dönemez ve deri sarkması oluşur. Ayrıca bu deri sarkma sorunu bölgesel değildir; yatay olarak da neredeyse tüm vücudu sarmış durumdadır. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma problemi genelde vücudun her yerini saran bir tablo ile karşımıza çıkar ve bu deri sarkmalarının ameliyatsız yöntemlerle giderilmesi mümkün olmaz.

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI ESTETİK

Obezite cerrahisi ile aşırı kilo veren birçok kişi kilo verme süreci tamamlandığında bazı estetik ameliyatlara ihtiyaç duyar. Bu noktada devreye post bariatrik cerrahi girer. Post bariatrik cerrahiye başlamak için kişinin vücut ağırlığının 6 ay süresince stabil olması gerekir. Peki, post bariatrik estetik; yani obezite cerrahisi sonrası estetik hangi ameliyatları kapsar? Post bariatrik cerrahi (post bariatric surgery), aşırı kilo vermeye sonrası yaşanan bacak sarkması, kol sarkması, karın sarkması gibi vücut estetiğini bozan deri sarkma deformitelerin giderilmesi için uygulanan kombine estetik ameliyatları içerir.

Post bariatrik estetik sürecinde kişinin yaşadığı fiziksel deformasyonlara göre; popo kaldırma, 360 derece vücut germe, karın germe, bacak germe, kol germe, meme dikleştirme, jinekomasti gibi ameliyatlar uygulanır. Bu estetik ameliyatlar arasında en sık yapılan 360 derece vücut germe, karın germe, meme dikleştirme cerrahisidir. Tüm bu vücut şekillendirme cerrahilerine vücut şeklini bozan bölgesel yağlar için liposuction da kombine edilebilir.

Aşırı kilo verme sonrası çoğunlukla deri sarkması karın, meme, bel, kalça gibi alanlarda olur ve bu yüzden gövde bölümüne yönelik vücut germe amaçlı estetik ameliyatlar yapılır. Fakat kilo verme sonrası sarkma problemi yüz ve boyun bölgelerinde de yaşanabilir. Bu durumda post bariatrik cerrahi sürecine yüz germe ve boyun germe gibi estetik ameliyatlar da eklenebilir.

POST BARİATRİK ESTETİK AMELİYATLAR NASIL GERÇEKLEŞİR?

Post bariatrik cerrahiye başlamadan önce yapılan testlerle öncelikle kişinin genel sağlık durumunu değerlendirilir. Daha sonra yaşanan deri sarkma probleminin yoğunluğu belirlenir ve estetik dokunuş gereken bölgeler tespit edilir. Bu inceleme sonrası post bariatrik estetik için cerrahi takvim belirlenir. Post bariatrik cerrahi ile sarkan göbek, karın, meme, popo gibi alanlar toplanarak vücut estetiği için daha biçimli hale getirilir. Post bariatrik cerrahide her adım kişiye özel olarak planlanır.

Her bir estetik operasyon genel anestezi ile gerçekleşir. Ameliyatlar genellikle kombine edilen ameliyat türlerine de bağlı olarak 3-5 saat aralığında devam eder. Post bariatrik cerrahi ameliyatları ile vücut şekillendirme sağlanırken en az derecede iz kalması amaçlanır. Bu yüzden cerrahi kesi izleri vücudun görünmeyen kısımlarına gizlenir ve estetik dikişler kullanılır. Post bariatrik cerrahi sonrası hastanın hastanede 2 gün kalması gerekir.

Obezite cerrahisi sonrası vücut şekillendirmenin sağlanması için kimi zaman tek kimi zaman da 2 ya da 3 operasyon gerekebilir. Bu süreçte her bir estetik ameliyat diğer ameliyat süreci hesaplanarak planlanır. Hangi estetik ameliyatın hangi aşamada yapılacağı kişinin durumuna göre belirlenir. Ameliyatlar arasında iyileşme süresi olarak genellikle 3-6 ay bırakılır. Bu sürede kişi de kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak toparlar ve yeni post bariatrik estetik cerrahisine hazır olur. Post bariatrik cerrahide tüm estetik ameliyatların tek bir operasyon ile yapılması mümkün değildir. Tüm estetik ameliyatların tek bir seansa sığdırılmaya çalışması kişinin sağlığını tehlikeye atar.

POST BARİATRİK CERRAHİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Post bariatrik cerrahi süreci kadar sonrasındaki süreç de hızlı iyileşme ve toparlanma için oldukça önemlidir. Bunun için eğer sigara içiliyorsa estetik operasyon öncesi mutlaka bırakılmalıdır. Sigara, iyileşme sürecini olumsuz etkileyen kötü bir alışkanlıktır. Post bariatrik estetik sonrası ilk günlerde hafif ağrılar hissedilmesi normaldir. Morluk ve şişlikler de olabilir. Bunlar vücut estetiği sonrası geçici etkilerdir. Önerilen ağrı kesici ilaçlar bu süreçte size destek olur. İyileşme sürecinde 1-2 ay kadar havuz, deniz ve fitness spor gibi aktivitelere ara verilmesi gerekir.

Obezite sonrası estetik operasyonların ardından hamam, buhar banyosu, solaryum, sauna gibi sıcak ortamlardan da uzak durmak gerekir. Ameliyat bölgeleri özellikle 1-2 ay güneş ışığının zararlı ışınlarından korunmalıdır. 50 faktör gibi yüksek koruyucu güneş kremleri kullanabilirsiniz. Post bariatrik estetik sonrası 7 gün istirahatin ardından kişi işine ve sosyal yaşamına geri dönebilir. Yaklaşık olarak 1-2 ay boyunca vücut şekillendirme sürecini desteklemek için bölgesel olarak giyilen korseler kullanılır. Düzenli korse kullanımı hedeflenen vücut estetiği için önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI SARKAN DERİLER İÇİN POST BARİATRİK ESTETİK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!