Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Neptün ve Uranüs ilk kez gerçek renkleriyle görüldü

Birleşik Krallık gökbilimcileri tarafından

Birleşik Krallık gökbilimcileri tarafından yürütülen araştırmalar, Neptün ve Uranüs gezegenlerinin renkleri hakkındaki fikirlerimizin yanlış olduğunu ortaya koyuyor. İskoçya Kraliyet Astronomu ve Edinburgh Üniversitesi’nden astrofizik profesörü Prof Catherine Heymans,”Neptün’ün atmosferinde görebileceğiniz özellikleri ortaya çıkarmak için maviyi vurguladılar ve bu yüzden görüntü çok mavi görünüyor, ancak gerçekte Neptün aslında Uranüs’e oldukça benziyor” dedi.

1980’lerdeki bir uzay görevinden alınan görüntüler, Neptün’ün zengin bir mavi ve Uranüs’ün yeşil olduğunu gösteriyordu. Ancak son yapılan çalışma, iki buz devi gezegenin her ikisinin de yeşilimsi mavinin benzer tonlarında olduğunu keşfetti.

neptun_nasa

(Daha önceki görüntüler 1980’lerde NASA’nın Voyager uzay aracı tarafından çekilmişti.)

Neptün’ün daha önceki görüntülerinin, gezegenin gerçek rengini değiştiren atmosferinin ayrıntılarını gösterecek şekilde iyileştirildiği ortaya çıktı.

İskoçya Kraliyet Astronomu ve Edinburgh Üniversitesi’nden astrofizik profesörü Prof Catherine Heymans, BBC Radyo 4’ün Today’e şöyle konuştu: “Instagram’daki herkesin hayatının bir döneminde yapacağını düşündüğüm bir şey yaptılar; renkleri değiştirdiler. Neptün’ün atmosferinde görebileceğiniz özellikleri ortaya çıkarmak için maviyi vurguladılar ve bu yüzden görüntü çok mavi görünüyor, ancak gerçekte Neptün aslında Uranüs’e oldukça benziyor.”

Gökbilimciler iki gezegene ait görüntülerin gerçek renkleri olmadığını biliyorlardı

Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi’nden Prof Patrick Irwin’e göre gökbilimciler, iki gezegene ait modern görüntülerin çoğunun gerçek renklerini tam olarak yansıtmadığını uzun zamandır biliyorlardı. Irwin, “Yapay olarak doygunlaştırılmış renk o zamanlar gezegen bilimciler arasında biliniyor olsa ve görüntüler bunu açıklayan altyazılarla yayınlansa da, bu ayrım zamanla kaybolmuştu.” dedi.

“Bir astronomi görüntüsüne bakıp onun geliştirilmiş olduğunu düşünmemek aptallık olur”

Kraliyet Astronomi Topluluğu’nun (RAS) direktör yardımcısı Dr. Robert Massey, astronomi araştırmalarında görüntülerin iyileştirilmesinin normal bir prosedür olduğunu açıkladı. Massey; “Bir astronomi görüntüsüne bakıp onun geliştirilmiş olduğunu düşünmemek aptallık olur. Öyle olmalılar çünkü nesneleri görebilmek için bu şekilde işleniyorlar. Bunu halktan saklamak için herhangi bir komplo söz konusu değil!” dedi.

Şimdiye kadarki en doğru renk temsili

Prof. Irwin ve ekibi, Neptün ve Uranüs’ün renginin “şimdiye kadarki en doğru temsili” olduğu iddia edilen şeyi üretmek için orijinal verileri işledi. İlk yanlış kanı, NASA’nın Voyager 2 uzay aracı misyonu tarafından her iki gezegenin çekilen görüntülerinin, görüntülerinin üç ayrı renkte kaydedilmesi nedeniyle ortaya çıktı.

Görüntüler, her zaman doğru şekilde dengelenmeyen kompozit renkli görüntüler oluşturmak için yeniden birleştirildi. Kontrast aynı zamanda gezegenlerin bulutlarındaki, şeritlerindeki ve rüzgarlarındaki ayrıntıları ortaya çıkarmak için güçlü bir şekilde geliştirildi. Neptün örneğinde, her iki süreç de onu gerçekte olduğundan daha mavi hale getirdi.

Son çalışmada gerçek renkler üretildi

Son çalışmada araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobu Görüntüleme Spektrografı ve Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskobu üzerindeki Çok Birimli Spektroskopik Kaşif’ten elde edilen verileri kullandılar. Her iki cihazda da her piksel, araştırmacıların her iki gezegenin gerçek renklerini üretmesine olanak tanıyan sürekli bir renk spektrumudur.

Analiz, Uranüs ve Neptün’ün yeşilimsi mavinin benzer bir tonu olduğunu ortaya çıkardı, ancak araştırmacılar küçük bir fark buldu. Neptün’de hafif bir ek mavi tonu daha var; model bunun gezegendeki daha ince bir pus tabakasından kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Çalışma aynı zamanda Uranüs’ün yaz ve kış aylarında, kutuplarından biri Güneş’e dönük olduğunda biraz daha yeşil göründüğünü gösterdi. Ancak ilkbahar ve sonbaharda, Güneş ekvatorun üzerindeyken daha mavi bir renk alır. Araştırma RAS’ın Aylık Bildirimlerinde yayınlandı.