Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Muğla’da “Yüz Yüze 100 Oyun Şenliği” düzenlendi

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Haftası ve 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü vesilesiyle Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, “Yüz Yüze 100 Oyun Şenliği” düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce yürütülen “Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu” projesi kapsamında etkinlik gerçekleştirildi.

Vali Dr. İdris Akbıyık, şenliğe öğrenciler tarafından topaç ve çember gibi geleneksel oyuncaklarla karşılandı. Emirbeyazıt İlkokulu halk oyunu ekibinin folklor gösterisiyle başlayan etkinlikte, oyun alanları gezildi. Vali Akbıyık ve diğer protokol üyeleri, öğrencilerle birlikte topaç çevirme, çember çevirme ve fasulye torbası gibi oyunlara eşlik etti.

Şahidi Ortaokulu bahçesinde düzenlenen atölyeler ve etkinlikler arasında rüzgârgülü yapımı, iple oyunlar, çember ve tel araba yapımı, kâğıt katlama, seramik boyama, resim, zekâ oyunları, müzik, ebru sanatı ve okuma köşesi yer aldı. Protokol üyeleri bu atölyeleri ziyaret ederek öğrencilerle birlikte etkinliklere katıldı. Şenlik, Şahidi Ortaokulu öğrencilerinin top gösterisi ile son buldu.

Öğrenciler, ip atlama, topaç çevirme, çember çevirme, yağ satarım bal satarım, yakan top, mendil kapmaca, seksek, kurt baba, bülbül kafeste, kutu kutu pense, köşe kapmaca, çömel kurtul, yerden yüksek, çuval yarışı, halat çekmece, fasulye torbası, eski minder, balık ağı, tombik gibi birçok geleneksel çocuk oyunlarını oynayarak eğlenceli vakit geçirdiler. Ayrıca Karagöz ve Hacivat gösterileri, yüz boyama ve palyaço etkinlikleri ile renkli dakikalar yaşadı.

“Yüz Yüze 100 Oyun Şenliği”, öğrencilerin hem eğlenceli hem de öğretici bir gün geçirmesini sağlarken, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarını yeniden canlandırdı.

Şenlik, Menteşe Emirbeyazıt İlkokulu ve Şahidi Ortaokulu bahçelerinde düzenlendi. Etkinliğe Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, il ve ilçe millî eğitim yöneticileri ile Menteşe’deki çeşitli kademelerden 12 okul katıldı.