Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

MUĞLA’DA KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 100’E YAKLAŞTI

Son Vakit ve Gazete

Son Vakit ve Gazete Günaydın yazarı Yusuf Ziyauddin Karagöz, Mugla’daki kira artışlarını nedenleri ile mercek altına alarak köşesine taşıdı.

Karagöz, yüzde 100’lere yaklaşan kira artışlarının nedenlerini 5 ana başlık altında toplayarak değerlendirdi.

Son Vakit ve Gazete Günaydın araştırmacı yazarı ( Kaptan ) Yusuf Ziyauddin Karagöz, Muğla ve ilçelerinde 2024 yılında kira artış oranlarının %80 artmasının birkaç olası sebebi olabilir diyerek kaleme aldığı yazısında artış nedenlerini sıraladı;

1. *Artan Talep*: Muğla, özellikle Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi popüler tatil bölgelerine sahip. Turizm sezonlarında artan talep, yıl boyunca yüksek kira fiyatlarına neden olabilir. Ayrıca, pandemiden sonra tatil bölgelerine olan ilgi arttı, bu da kira fiyatlarını yukarı çekti.

2. *Göç ve Yerleşim Trendleri*: Büyük şehirlerden daha sakin ve doğal ortamlara göç eğilimi, pandemi sonrası dönemde arttı. Muğla gibi doğal güzellikleriyle ünlü bölgeler, özellikle büyük şehirlerin stresi ve kalabalığından kaçmak isteyenler için cazip hale geldi.

3. *İnşaat Maliyetlerindeki Artış*: Son yıllarda inşaat malzemeleri ve işçilik maliyetlerindeki artışlar, yeni konut projelerinin maliyetlerini artırdı. Bu durum, kiraların da artmasına neden oldu.

4. *Konut Yetersizliği*: Muğla’da konut arzının talebi karşılayamaması, kiraların yükselmesine sebep olabilir. Özellikle popüler bölgelerde yeni konut projeleri sınırlı olabilir ve mevcut konutlar yüksek talep nedeniyle daha pahalı hale gelir.

5. *Turizm ve Kısa Süreli Kiralama*: Turistik bölgelerdeki konutlar, günlük veya haftalık kiralama (Airbnb gibi) için kullanıldığında daha yüksek gelir getirdiği için, uzun vadeli kiralamalar da bu fiyatlara göre ayarlanabilir.

6. *Ekonomik Faktörler*: Türkiye genelinde enflasyonun yüksek seyretmesi, genel olarak yaşam maliyetlerini ve dolayısıyla kira fiyatlarını artırabilir.

Bu faktörlerin birleşimi, Muğla ve ilçelerindeki kira artış oranlarının %80 oranında yükselmesine neden olmuş olabilir.