DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
MUĞLA’DA ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI
109 okunma

MUĞLA’DA ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

ABONE OL
Eylül 1, 2021 12:37
MUĞLA’DA ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da, 2021-2022 Adli Yılı düzenlenen törenle açıldı.

Muğla’da, 2021-2022 Adli Yılı Muğla’nın merkez Menteşe İlçesi Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Muğla Barosu’nca çelenk sunumu ile açıldı. Törende konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, “Yangınlara ilişkin soruşturmaları çok yönlü olarak titizlikle yürütüyoruz. İster kasten, ister tedbirsizlikten, ormanlarımızı yakan herkes adalet önünde hesap verecektir” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Adli Yıl Açılış törenine, CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ercan Arslan, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun ve avukatlar katıldı.

“ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı şöyle konuştu:

“Bitmeyen pandemi ve ciğerlerimizi yakan orman yangını keyfimizi kaçırsa da hayat devam ediyor. Yangınlara ilişkin soruşturmalına çok yönlü olarak ve titizlikle yürütüyoruz. İster kasten olsun ister tedbirsizlikle, ormanlarımızı yakan herkes, adalet önünde hesap verecektir. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında açtığımız ek hizmet binasına, hukuk mahkemelerimizi taşıyarak vahim durumda olan fikizi yetersizlik sorununu büyük oranda çözdük. Yeni kurulan ticaret mahkememize de yer sağladık. Ancak hali hazırda idari yargı ile birlikte 5 ayrı binada hizmet veriyor olmak ayrı bir zorluğa yol açıyor. Sorunun çözümü için Galericileri Sitesi’nde ki yeni Adliye Kampüsü çalışmalarımız devam ediyor.

“ADLİYE KAMPÜSÜ İÇİN İMAR PLANI HAZIRLANDI”

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında açtığımız ek hizmet binamıza hukuk mahkemelerini taşıyarak fiziki yetersizlik sorunumuzu büyük ölçüde çözdük. Yeni kurulan ticaret mahkememize de yer sağladık. Ancak, hali hazırda idari yargı ile ilgili 5 ayrı binada hizmet veriyor olmak ayrı bir zorluğa ve dağınıklığa yol açıyor. Sorunun nihai çözümü için Galericiler Sitesi karşısındaki yeni adliye kampüsü çalışmalarımız devam ediyor. Arsamızın imar planı hazırlandı. Vaziyet planı ve proje aşamasına geçildi. En kısa zamanda projenin tamamlanması ve inşaatın başlaması için çalışıyoruz.

“10 BİN SORUŞTURMAYI SONLANDIRDIK”

Geçtiğimiz adli yılda başsavcılığımıza gelen 11 bin soruşturma dosyasını 10 bin kadarını sonuçlandırdık. Soruşturmaları ortalama sonuçlandırma sürelerimiz 46 gün. Tarafları kim olursa olsun tüm soruşturmaları aynı titizlik ve hassasiyetle sonuçlandırıyoruz. İnsanın adaleti elbette kusursuz değildir. Ancak bu konuda Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğumuzu ifade etmekten guru duyuyorum. 2021-2022 Adli Yıl’ın hayırlı olmasını diliyorum.”

Muğla Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ercan Arslan ise,  “Her zaman tekrar ettiğim gibi adliyenin yargı mensupları olarak temel amacımız, anayasa ve yasalar çerçevesinde adaletli bir şekilde, adaletin gerçekleşmesidir. 2021-2022 adli yılı ülkemiz, milletimiz ve yargımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun’da törende şu konuşmayı yaptı:

“Ülkemiz hukukunun sorunlarının olduğu, bu sorunların neler olduğu, sorunların giderilmesi için gerekli olanların nelerden oluştuğunun tespitinin üzerinden 2 yıldan daha fazla bir zaman geçti. Yargı Reformu Strateji Belgesi ismiyle Mayıs 2019’da açıklanan ve kısaca yargının sorunları ile çözüm yollarının yer aldığı belgede sayılanlardan ne yazık ki bu güne kadar ciddi bir ilerleme ve düzeltme sağlanamadı. 2019 yılı Adli yıl açılışında, bu belgede yer alan değişiklik önerilerini takip ediyor olacağımızı ve bunların gerçekleşip gerçekleşmediğine göre değerlendirmeler yapacağımızı, “ Aynası İştir Kişinin Lafa Bakılmaz ” özdeyişindeki kıstasa bağlı kalacağımızı açıklamıştık. Aradan geçen 2 yıldan daha uzun süreye baktığımızda, ne yazık ki bir arpa boyu yolu ancak alabildiğimizi görüyoruz. Adalet, her yıl yayımlanan strateji belgeleri ile insan hakları eylem planı duyurularıyla gerçekleşecek bir kavram olmayıp, somut, insana dokunan ve onun adalet duygusunu karşılayan uygulamalar ve buna giden yolların açılmasıyla sağlanacaktır. Dönüp baktığımızda bu uğurda bu güne kadar sadece laf ve söylem geliştirildiğini, somut adımların yeterince atılmadığını görmekten üzüntü duyuyoruz. Sadece bir maddelik kanunla bile sağlanabilecek olan “Hakimler ve Cumhuriyet Savcıları kendilerinin istemi olmaksızın tayin edilemezler, bir başka yerde görevlendirilemezler ” düzenlemesi, ilk metinde Coğrafi Teminat ismiyle duyurulmuş olmasına rağmen halen dahi çıkarılmamış, hakim ve savcıların çalışma yeri teminatları sağlanamamıştır. Bu denli kolay bir düzenlemenin dahi yapılamamış olması, sonraki iyileştirme vaatlerinin yapılmayacağını düşünmemize, laflara bakmamamız gerektiğini hissetmemize neden olmaktadır. Yeni yargı yılının, sorunlarımızın giderildiği, adaletin her ihtiyaç sahibine tam ve eksiksiz dağıtıldığı, devletin temeli olan adaletin ve adalete güven duygularının güçlendirildiği bir yıl olması dileklerimle, yeni adli yılımızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Haber : Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP