Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Muğla Valisi İdris Akbıyık kimdir?

Hakkari’de uzun süredir görev

Hakkari’de uzun süredir görev yapan Vali İdris Akbıyık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan Valiler Kararnamesiyle Muğla Valiliğine atandı. Akbıyık ayrıca Hakkari Valiliği’nin yanı sıra 18 Ekim 2019 tarihinde Hakkâri Belediye Başkanı Cihan Karaman’ın “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklanması üzerine Hakkâri Belediyesine kayyım olarak atandı.

Vali İdris Akbıyık kimdir?
1971 yılında Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde dünyaya gelen Akbıyık, ilk, orta ve lise öğremini Polat kasabasında tamamladı. 1986 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü 1990 yılında bitirdi. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı’nda “Türkiye’de Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları ve İstihdam” konulu tezi ile yüksek lisans derecesi aldı.
6 ay Sinop kaymakam adaylığı, 5 Ay Yeşilyurt kaymakam refikliği yaptı. Ankara’da devam ettiği 4 aylık İngilizce kursundan sonra 8 ay süre ile İngiltere’de dil eğitiminde bulundu. Kısa süreliğine Elazığ’da dönemin Mülkiye Müfettişi refakatinde teftiş stajını yapan Akbıyık İhsaniye (Afyonkarahisar) ve Güney (Denizli) ilçelerinde 8 ay süre ile kaymakamlık görevinde bulundu. Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nın verdiği Kaymakamlık kursuna 4 ay devam ettikten sonra Rize ili İkizdere ilçe kaymakamlığına atandı. Ağın (Elazığ), Çınar (Diyarbakır), Sındırgı (Balıkesir), Yahyalı (Kayseri), Geyve, Hendek (Sakarya) ve Şişli (İstanbul) ilçelerinde kaymakamlık görevini yürüttü ve son olarak 26 Ekim 2018’de Hakkâri’ye vali olarak atandı. Buradaki görevine 5 Kasım 2018’de başladı.
18 Ekim 2019 tarihinde Hakkâri Belediye Başkanı Cihan Karaman’ın “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklanması üzerine Hakkâri Belediyesine kayyım olarak atandı.
10 Ağustos 2023 tarihinde Muğla Valisi olarak atandı.