Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Muğla en fazla kovana sahip ve bal üreten iller arasında

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, 2023 yılında bal üretim miktarının 114 bin 886 ton olduğunu söyledi. Muğla, en fazla arı kovanına sahip ve bal üreten iller arasında oldu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, 20 Mayıs Dünya Arı Günü nedeniyle bazı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin, 10 bini aşan çiçekli bitki türü ile Avrupa’nın en geniş florasına sahip olduğunu söyledi.

Yarsan, “Bunların yaklaşık 3 bine yakını da ülkemiz için endemik niteliktedir. Dolayısıyla Türkiye, bal arısı gen çeşitliliği açısından da oldukça zengindir. Dünya bitki florasının yaklaşık yüzde 75’inin bulunduğu ülkemiz, gerek iklim şartları gerek bitki örtüsü ve coğrafik özellikler açısından arıcılık faaliyetleri için oldukça uygun bir ortamdır. Ülkemiz kovan sayısı ve bal üretimi açısından dünyada yakın zamana kadar hep ilk 3 ülke arasında olmuştur.” diye konuştu.

“2023 YILI BAL ÜRETİM MİKTARI 114 BİN 886 TON”

2023 yılı verileriyle toplam 100 bin 399 işletmede, 9,2 milyon kovan bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Yarsan, “2023 yılı bal üretim miktarı ise 114 bin 886 tondur. Türkiye’de coğrafi işaret almış 29 tescilli bal bulunmaktadır. 2023 yılı itibarıyla en fazla kovana sahip illerimiz Muğla, Ordu, Adana, Mersin ve İzmir olurken, en fazla bal yapan illerimiz Ordu, Adana, Muğla, Sivas ve İzmir olmuştur. Ülkemizde son yıllarda kovan sayısında bir artış olmasına rağmen, yetiştiricilerin teknik bilgilerdeki eksiklikleri, hastalıklarla mücadelede yetersizlik, ilaçların doğru ve etkin olarak kullanılmaması, kalitesiz ve yaşlanmış kraliçe arılarla kolonilerin devamının sağlanmaya çalışılması gibi uygulamadaki hata ve yetersizlikler sebebiyle, üretilen bal miktarı kovan miktarındaki artışla doğru orantılı olmamıştır.

Ülkemizde ise kovan başına bal verimi 15-16 kilogram düzeyinde kalmaktadır. Açıkçası bu durum üzerinde çalışılması gereken bir sorun olarak kabul edilmektedir. Tabii bunun yanında arıdan elde edilen başta bal gibi ürünlerin kalitesi, ilaç ve kimyasal madde kalıntıları yönüyle durumları, mevzuat konularındaki eksiklikler de ayrıca değerlendirilmesi gereken yaklaşımlardır.” dedi.