DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5861820,06%
Muğla
11°

AÇIK

15:49

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Muğla Barosu’ndan “Savunma Sürüyor” Yürüyüşü
41 okunma

Muğla Barosu’ndan “Savunma Sürüyor” Yürüyüşü

ABONE OL
Mayıs 28, 2021 11:09
Muğla Barosu’ndan “Savunma Sürüyor” Yürüyüşü
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, baroların yapısını değiştirmeye yönelik çalışmaların geri çekilmesine ilişkin talepleri görünür kılmak için Muğla’dan Ankara istikametine “Savunma Yürüyor”  isimli temsili bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş öncesi Muğla Barosu Hizmet Binası önünde basın açıklaması yapan Uzun, “Adil yargılanma için gidiyoruz. Güçlü Baro, Gerçek Adalet için gidiyoruz” dedi.

Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun, yaptığı açıklamada, siyasal iktidarın, bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ya da çoklu baro diye isimlendirebileceğimiz bir düzenleme ile bir ilde birden fazla baro kurulmasına yönelik çalışmalar yürütmekte olduğunu ifade etti.

Halen son derece demokratik, katılımcı ve hiçbir baraj içermeyen baro seçim sisteminin değiştirilmek istenmesi ya da bir ilde birden fazla baro kurulmasına çalışılmasının ülke adaletine hiçbir faydası olmayacağını öner süren Uzun, halkın mutluluğuna da olumlu hiçbir katkı sağlamayacağını savundu.

“ADALET HAK EDENE DEĞİL, RENKLENDİRİLEN BAROLARA GÖRE DAĞITILMAYA BAŞLANACAK”

Uzun, çoklu baro ile oluşan yapıda, etnik, siyasi, mezhepsel temelli, sarı, mavi, kırmızı, ve pembe renkli baroların kurulacağını iddia ederek, “Adalet hak edene değil, renklendirilen barolara göre dağıtılmaya başlanacak ve bundan da en çok yurttaşlarımız ve yurttaşlarımızın hakları olumsuz etkilenecektir. Yapılmak istenen düzenleme ile hukuk devletinin, adaletin ne denli yaralar alacağını Türkiye Baroları olarak 2 kez yayımladığımız bildiriler ile anlatmamıza, bakanlığa ve meclise gidip açıklamamıza, yapmayın, eğer yapılırsa bundan sadece zarar doğar, insanımıza mutsuzluk doğar dememize rağmen, düzenlemede ısrar edildiğini görmekteyiz.” diye konuştu.

“İYİ VE DOĞRUYU BOZMAK İÇİN YASA YAPILMAZ”

“Neden bu ısrar? Neden bu zarar verme arzusu?” diye soran Uzun, şunları aktardı:

“Bölünmüş baroların kime ne faydası olacak? Neden tam demokratik ve katılımcı seçim sistemini bozma arzusu? Anlamadık. Anlayamayız. Kanun yapma yetkisini elinde bulunduranların yapması gereken, bu hakkını iyi niyetle, halkın mutluluğuna ve demokrasinin ilerlemesine kullanmak zorunluluğu vardır. İyi ve doğruyu bozmak için yasa yapılmaz. Siyasal iktidarın uyarı ve itirazlarımızı görmezden gelerek, bu günden hiçbir olumluluk yaratmayacağı görülen yasa çalışmasında ki ısrarı, bizim uyarı ve itirazlarımızı daha da görünür kılmamız ihtiyacını doğurmuştur.”

“GÜÇLÜ BARO GERÇEK ADALET İÇİN GİDİYORUZ”

Uzun, ‘Yapmayın, halka zarar vermeyin’ demeye gittiklerini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Teklifi geri çekin, üzerinde birlikte çalışalım, iyiyi ve güzeli birlikte yapalım demeye gidiyoruz. Hukuk devleti yara almasın, adalet yerini bulsun demeye gidiyoruz. Demokrasiyi ilerletelim, geriye götürmenin kimseye faydası yok demeye gidiyoruz. Kadınlar ölmesin, katillerle mücadelemiz sürsün demeye gidiyoruz. Çocuklar istismar edilmesin, işçiler sömürülmesin, hak yerini bulsun, çevre korunsun demeye gidiyoruz. Gidiyoruz, çünkü bu ülkeyi, ülkemizi sevdiğimiz için gidiyoruz. İnsan hakları için gidiyoruz. Adil yargılanma için gidiyoruz. Güçlü Baro Gerçek Adalet için gidiyoruz. Halk için Hak için, insanca yaşamak ve yaşatmak için gidiyoruz. Gidiyoruz ! Biz Gidiyoruz. Ankara’ya ‘Savunma Yürüyora’ gidiyoruz.”

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP