Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Milyonlarca emekliye ek zam talebi TBMM’ye geliyor

TUİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla

TUİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte, maaşları açlık sınırının altında kalan emeklilerle ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı ve düzenlemenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağı belirtiliyor.

Yılın son enflasyon rakamının belirlenmesiyle birlikte memur ve memur emeklilerine zam oranı yüzde 49,25, işçi ve esnaf emeklileri içinse yüzde 37,57 olarak belirlendi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı ise yüzde 37,57 olarak belirlendi. Bu grup, son altı aydaki enflasyon oranına eşit bir zam alıyor. Bu durum, memur ve işçi emeklileri arasında yaklaşık yüzde 12 puanlık bir fark oluşmasına neden oldu ve “Zam oranında artış olur mu?” sorusunu gündeme getirdi. Aradaki uçurumun oldukça fazla olması ve yerel seçimleri de düşünen iktidar cephesi yeni bir çalışma için kolları sıvadı.

Hazırlanacak olan çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak

NTV’de yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmada, alternatifli planlar hazırlandı. Bu planlar, bütçe imkanlarını zorlamadan ve enflasyonla mücadele programına zarar vermeden adım atmayı hedefliyor. Çalışma, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Ayrıca, çalışma kapsamında, ücreti 7 bin 500 liraya tamamlanan emeklilerle ilgili düzenlemeler de yapılması planlanıyor.

Düzenlemenin yasal süreci ise Meclis’in 16 Ocak’tan sonra açılmasını takiben işleyecek. Yasalaşma sonrasında, emeklilere maaş farkı ödemesi yapılabilecek.

Bu zam farkı, geçmiş yıllarda da emekliler arasında gündeme gelmişti, ancak bu seferki fark daha büyük. Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkına ek olarak sözleşme zammı almaları, bu farkın oluşmasındaki ana nedenlerden biri olarak görülüyor.