Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Merkez Bankası döviz kredilerine sınırlama getirdi

Merkez Bankası, politika faizini

Merkez Bankası, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50’de sabit tutarken, ‘parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar’ ve ‘likidite fazlasını ilave tedbirlerle sterilize etme’ kararını da hayata geçirdi.

Dövizdeki yatay seyir ve TL kredi faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle son dönemde hızla artan dövizle borçlanmaya karşı döviz kredilerine sınırlama getirildi. Artı Gerçek’te yer alan habere göre; yabancı para kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirilirken, sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılığın bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildi.

Banka’dan yapılan açıklamaya göre, ‘TL mevduatı destekleyici, kur korumalı mevduatta (KKM) düşüşü hızlandırıcı ve döviz kredilerinde artışı sınırlayıcı’ adımlar atıldı. Bu çerçevede;

– KKM’nin TL’ye geçişine ilişkin hedef korundu. Yenileme dahil toplam hedef yüzde 75’e düşürüldü. Tüzel kişi KKM ile gerçek ve tüzel kişi YUVAM hesapları bir sonraki hesaplama döneminden itibaren geçerli olacak şekilde toplam hedef hesaplamasından çıkarıldı. Toplam hedefin sağlanması halinde KKM için tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı politika faiz oranının yüzde 40’ına düşürüldü.

– Kısa vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye, uzun vadeli mevduat için ise sıfırdan yüzde 8’e çıkarıldı.

– Kısa vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 33’e, uzun vadeli KKM’de ise yüzde 10’dan yüzde 22’ye yükseltildi.

Yeni oranlarda tesis tarihi 24 Mayıs olarak açıklandı.