MENTEŞE BELEDİYESİNİN YAKLAŞIMLARI

Şu sıra Menteşe Belediyesinin bir yaklaşımı var ki, ne denli yerinde bir girişim olduğuna en küçük şüphe yok.

Özellikle sahiplenme söz konusu olunca.

Dolayısıyla geçmişin izlerini taşıyan eserler ve konuşlandıkları mekanın aslına dokunmadan restore edilecek olması, her türlü takdirin üzerindedir.

Bu nedenle Kentsel Sit alanında, kültür turizminin geliştirilmesi için bir seminer düzenleniyor.

Muğla Tanıtım Platformu adı altında gerçekleştirilen birliktelikte İl Kültür Müdürü Dr. Zekariya Bingöl öncülük ederken, Mimar ve Yazar Ertuğrul Aladağ, Prof.Dr. Bayram Akça, Doç.Dr.Işıl Arıkan Saltık ve Dr. Kerem Ekinci görüşlerini yansıtıyor.

                                                           ***

Kabul etmek gerekir ki Menteşe Kent merkezi adına önemli bir oluşumdu.

Bu nedenle Belediye Başkanı Bahattin Gümüş görüşlerini yansıtırken diyor ki;

Menteşe’nin geçmişten günümüze en iyi korunan kentlerin başında geldiği, bunu da Nail Çakırhan, Oktay Ekinci ve Cengiz Bektaş gibi dönemin en değerli mimar ve yöneticilerine borçluyuz.

Bugün, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi ve Çevresinde 4 bin yapı bulunuyor.

Kabul edelim ki, her biri geçmişin izlerini taşıyan önemli eserlerdi.

Dolayısıyla Gümüş’ün görüşleri doğrultusunda bunların tanıtılması adına Büyükşehir Belediyesi ve Üniversitenin sergilediği yaklaşımlar da, sahiplenme ve tanıtım açısından takdire şayandı.

                                                            ***

Hiç kuşku yok söz konusu kent merkezi, geçmişin izlerini taşıması bir yana, geleceğe ışık tutması açısından mutlak surette korunması gereken özellikte bir yerdi.

Bilhassa başkan Bahattin Gümüş’ün vurguladığı gibi Menteşe camileri, arastası, han ve hamamları, tarihi Muğla ve Rum evleri gibi değerli yapıları bünyesinde barındırıyordu.

Böylelikle Muğla adına söz konusu ayrıntılar, bir kez daha tescil ediliyordu.

İlişkin olarak deniz, kum ve güneş turizmi ile ön plana çıkan Muğla, arkeolojik ve doğal sit olma özelliklerini bir arada toplamasıyla da nadir kentlerin başında yer alıyordu.

Üstelik bu özellikte olması, birçok dünya ülkesinin dikkatini çekiyordu.

Yanı sıra Narlı Kahvesi, Zahire Pazarı, Büyükşehir Belediyesinin restorasyonu devam eden Tarihi Yağ Hali, kültürel mirasa kazandırılan önemli yapılardı.

Bunun en belirgin göstergesi Fransa’ya ait TV 5 kanalının ebru sanatı ve zahire pazarında gerçekleştirdiği çekimlerin, vizyona girmesinden sonra en çok izlenen programlar arasında yer alması, çök şeyler ifade ediyordu.

Özellikle Muğla’nın tanıtımı bağlamında önemli bir gösterge olmuştu.

                                                           ***

Hiç kuşku yok bu tür gelişmeler herkesi fazlasıyla mutlu etmişti.

Özellikle kentin yönetiminden sorumlu belediye başkanları Op.Dr. Osman Gürün ve Bahattin Gümüş, daha bir sevinçliydi.

Bu nedenle başkan Gümüş diyor ki;

Farklı din ve medeniyetlerin hüküm sürdüğü, Türkler ve Rumların kardeşçe yaşadığı, tarihi camilerimizin, yapıların bulunduğu Menteşemizin kültür turizmi, halkımızın katkılarıyla çok daha önemli bir noktaya gelecektir.

Görünen o ki Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Muğla Menteşe’yi, kültür turizmi ağırlıklı olmak üzere birçok yönden ayrıcalıklı kent yaratmak gerektiği inancındaydı.

Bu nedenle herkese önemli görevler düşüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.