Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

MEAH’ta Afet Bilinci Eğitimi düzenlendi

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü İl Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (İL SAKOM) Birimi, tarafından Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (MEAH) ‘Afet Bilinci Eğitimi’ düzenlendi.

Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezi Birimi (SAKOM), Türkiye’de ve dünyada afet ve olağandışı durumlarda normal hayatı ve faaliyetleri kesintiye uğratan, acil müdahaleyi gerektiren insan sağlığı ile ilgili olayların kriz yönetim esasına göre takip edildiği, bilgilerin toplandığı ve ilgili makamlarla paylaşıldığı birim olarak faaliyet gösteriyor. Bu kapsamda düzenlenen eğitim ile sağlık kurumlarının afet ve olağandışı durumlara hazırlıklı olması, personelin deneyim kazanması ve acil durumlarda hastaneye başvuran yaralıların verilerinin anlık olarak takip edilebilmesi hedefleniyor.

Afet Bilinci, İl SAKOM İşleyişi, Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının SAKOM’a Karşı Sorumlulukları, SAKOM ve Hastane Yazılım Programlarının Entegrasyonu, Raporların Hazırlanması ve Verilerin Gönderilmesi başlıkları altında gerçekleştirilen eğitim, hastane yöneticileri ve afet durumlarında görev alacak personelin katılımıyla Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekimlik toplantı salonunda yapıldı.

Eğitimde, afet durumlarına hazırlık kapsamında kullanılan yazılım programlarının işlevselliği de ele alındı. Yataklı tedavi hizmeti sunan kurumların afet ve olağandışı durumlarda daha etkin bir şekilde hizmet verebilmeleri amaçlanırken; eğitim programı sağlık personelinin afet bilincini artırarak, kriz anlarında daha etkili ve koordineli bir şekilde çalışabilmelerine katkı sağladı.