Tarımda örnekler sevindiriyor

Sevgili okuralar, yaklaşık 3 aydır bütün dünya ve ülkemizi etkisi altına alan koronoavirüs ile mücadele aralıksız olarak sürüyor. Pandemi bütün sektörlerde üretimi durma noktasına getirdi.

Şüphesiz ki tarım sektörü de koronoavirüsten olumsuz etkilenen sektörlerden birisi. Gerek merkezi hükümet gerekse ilimizde İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından alınan önlemler ve desteklerle tarım sektöründeki üretimin kesintiye uğramadan sürdürülmesi sağlandı ve insan için yaşamsal önem taşıyan gıdaya güvenli bir şekilde ulaşım sağlandı. Bu süreçte vatandaşlarımız bütün gıda ürünlerini sıkıntısızca temin edebildi.

İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlükleri koronoavirüs ile mücadele sürecinde ekstra önlemler ve uygulamaları hayata geçirirken, öte yandan hem tarımsal üretim hem de hayvansal üretim konusunda asli görevlerini de aksaksız olarak yerine getirdi.

Hepinizin malumu olduğu üzere Ege bölgesi ve Muğla ili çok önemli tütün üretim merkezi idi. Önce tütüne getirilen kotalar peşinden Tekel’in özelleştirilmesi sonu tütün rekoltesi çok büyük oranlarda düşerken benzeri tablo Muğla’da da yaşandı. Artık Muğla’da tütün ekimi ve üretimi yok denecek kadar az.

Hal böyle olunca uzun yıllar babadan oğula geçen tütüncülükten çıkınca, çiftçi uzun yıllar bocaladı. Bu noktada genel ve yerel uygulamalarla tütüne alternatif ürünler bir bir hayata geçirilmeye başlandı. Çiftçimiz de giderek bu alternatif ürünlerin üretimine alıştı.

Bu alanda İl Tarım ve İlçe Tarım müdürlükleri ciddi çalışma ve projeler ortaya koyarken, hemen hemen bütün alternatif ürünlerde ekimler yapıldı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Bu somut gelişmeleri gören çiftçilerimizde her geçen yıl farklı alternatif tarım ürünlerine yönelmeye başladı ve devam ediyor. Verimli sonuçlar da  düzenlenen Tarla ve Hasat günleri ile diğer çiftçilere sergileniyor.

İşte bu alternatif ürünlerden birisi de hayvancılıkta kaba yem ihtiyacını karşılayacak ürünler.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile büyükbaş hayvancılığa kaliteli kaba yem sağlama ve üretici masraflarını azaltma amaçlı yürütülen 48 Muğla 48 projesinde de yer alan önder çiftçiye  ait sertifikalı kayra buğday ,sertifikalı sarı yulaf ve sertifikalı Egebeyi arpa çeşitlerinin ekili olan 15 dekarda deneme alanındaki  Biçerdöver ile hasattan iyi verimler elde edilmişti.

Bu senede deneme alanlarındaki  verim değerlerinin başarısından yola çıkılarak, Balıkesir ilinden getirilen 15 Ton Sertifikalı Sarı Yulaf çeşidini çiftçlerin talebi üzerine getirterek Kafaca, Yeşilyurt, Yerkesik ve Dağdibi mahallelerinde ekimi yapılmıştı.

Bu ürünlerden de başarılı bir sonuç elde edildi. Yerkesik Mahallesi önder üretici olan Hüseyin Koçal’ ın büyükbaş hayvan üretim işletmesine kaba ve kaliteli yem sağlamak için ekmiş olduğu Yulaf tarlasında yapılan incelemelerde verimin yüksek olduğu belirlendi. Bu deneme ekiminin hasadı ise içinde bulunduğumuz günlerde yapılacak.

Bu güzel gelişmeler ülkemiz ve ilimiz tarımı adına bizleri umutlandırıyor. Çalışmalarından dolayı İl Tarım ve Menteşe İlçe Tarım Müdürlüğü’ne teşekkür ederken, çiftçi ve üreticilerimize de bereketli hasatlar diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Muğla Yenigün Gazetesi

BEDAVA
İNCELE