Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

“Kent Parka Sahip Çıkacağız”Toplanan 758 imza belediyeye teslim edildi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, Menteşe ilçesinin Karamehmet Mahallesi’nde yer alan Menteşe Kent Parkı’nda yapımına başlanan market inşaatın durdurulması için vatandaşlar, topladıkları 758 imzayı bugün belediyeye teslim etti.

Muğla’nın Menteşe İlçesi Karamehmet Mahallesi Menteşe Evleri bölgesinde yer alan ve vatandaşların park olarak kullandığı ayrıca deprem toplanma alanı olan yeşil alanda, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Market adı altında yapılmaya başlanan inşaata tepkiler devam ediyor.
Park alanına inşaat yapılmamasını isteyen bölge sakinleri topladıkları imzaları Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na teslim ettiler.

Bölgede yaşayan vatandaşların ve Menteşe Kent Konseyi üyelerinin katılımıyla Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlık binası önünde basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Karamehmet Mahallesi Menteşe Evleri Bölgesinde, deprem toplanma alanı olan Kent Parkta, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bir sabah ansızın kepçelerin park alanına girmesiyle başlayan market inşaat faaliyetine Menteşe Evleri Sakinleri tepki göstermiş ve faaliyete geçilen inşaat alanında Menteşe Kent Konseyi’nin çağrısıyla 07.01.2024 Pazar günü basın açıklaması yapılmıştı. Açıklamada; halk, konunun tartışılması için düzenlenecek foruma davet edilmiş ve aynı zamanda apartmanlarda imza kampanyası başlatılmıştı.

“PARK ALANININ DOKUSUNUN BOZULMAYA DEVAM EDİLDİĞİNİ DE ÜZÜNTÜYLE İZLEDİK”
14 Ocak Pazar günü Kent Park’ta düzenlenen, davet edilmesine rağmen Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin katılmadığı forumda halk;imza kampanyasının yaygınlaştırılması ve büyükşehir belediyesine teslim edilmesi, referandum yapılarak halkın talebinin değerlendirilmesi gibi eylemlilik süreçleri ile faaliyeti durdurma kararlılığını ifade etti. ‘Parkıma Dokunma’ sloganları ile çocuklar en ön saflarda yer alarak bu kararlılığı gösterdiler.
Tepkilerin yükselmesine rağmen forum sonrasında da inşaat faaliyetinin sürdüğünü ve park alanının dokusunun bozulmaya devam edildiğini de üzüntüyle izledik.

“KENT PARK ALANININ BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI ELZEMDİR”

İnşaat faaliyetinin sürdüğü Kent Park, nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Menteşe Evleri bölgesinde bulunan başta çocuklar olmak üzere bölgede yaşayanlar bakımından vazgeçilmez bir dinlenme, oyun ve sosyalleşme alanı niteliğindedir. Yerleşim alanının tek yeşil alanı olan Kent Park aynı zamanda Menteşe Belediyesi tarafından belirlenen deprem toplanma alanı olma özelliğine de sahiptir. Bu özellikleri sebebi ile bölgede yaşayanlar açısından vazgeçilmez nitelikte olan Kent Park alanının bütünlüğünün korunması elzemdir.”

TOPLAM 75 SAYFADA 758 ADET İMZA
Açıklamada, Kent Park alanı içinde sürdürülen inşai faaliyetin ivedilikle durdurulmasını ve iptal edilmesini, imar planlarında yapılan değişikliklerin geri alınarak park alanının tamamının bütünlüğü korunmak üzere yeşil alan statüsüne alınması için gerekli değişikliklerin yapılmasını istendi.

“KENT PARKA SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Basın açıklamasının devamı şu şekilde oldu; “Mahalle sakinlerinin isteği doğrultusunda Kent Market inşaatının durdurulması ve park bütünlüğünün korunması talepli olarak düzenlenen imza kampanyasında toplanan toplam 75 sayfada 758 adet imza içerir dilekçemizi sunmak için buradayız. Halkın, demokratik kitle örgütlerinin, kent konseylerinin hiçbir karar sürecine katılamadığı, demokratik katılımcılık ilkelerini yerine getirmeyen bir anlayışı kabul etmiyoruz.
Kent hakkımızı kullanarak yasa ve yönetmeliklerin bize yüklediği ‘kentin hakkını ve hemşerilerimizin hukukunu’ koruma sorumluluğumuz gereğince tüm hemşerilerimizle birlikte, dayanışmayla kent için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kent Parka sahip çıkacağız.”