Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

İYİ Parti’den ‘Bozkurt’ işaretinin ulusal sembol kabul edilmesi için kanun teklifi

İYİ Parti Hatay Milletvekili

İYİ Parti Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, Bozkurt’un, Türklerin ulusal sembolü olarak kabul edilmesi için kanun teklifi verdi.

İYİ Parti Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, Avusturya maçında attığı gol sonrası yaptığı Bozkurt işareti nedeniyle milli futbolcu Merih Demiral’a açılan soruşturma ardından harekete geçti.

Çirkin bu çerçevede ‘Bozkurt işaretinin, Türkiye’nin dışındaki bazı ülkelerde “siyasi bir hareket” olarak kabul edilmesinin önüne geçilmesi ve Bozkurt’un ülkemiz ve ülkemiz dışında da ulusal bir sembol olarak tanınması için’ kanun teklifi verdi.

Bozkurt’un kullanımının yasaklanamayacağı, Türklüğü temsil eden işaretin kültürel ve sportif etkinlikler dâhil ulusal ve uluslararası faaliyetlerde sergilenmesinin ceza oluşturmayacağı yine teklifte yer aldı.

Teklifin gerekçesinde, Bozkurt işaretinin tarihte yer alan bütün Türk devletlerinde kullanıldığı, Türkiye’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de Bozkurt’u ulusal sembol olarak ilan ettiği ve birçok yerde kullanılması için talimat verdiği ifade edildi.