Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Yüksel Ercan

İYİ Partide kongreler tamamlandı, Taban ön seçim bekliyor

Hatırlanacağı gibi 30 Eylül 2022 tarihinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında, Başkanlık Divanı, milletvekilleri ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda partinin 3’üncü olağan kurultayının yapılması kararı alınmıştı.

Aynı toplantıda kurultay sürecinin 03 Ekim’de ilçe ve il kongreleriyle başlaması ve ardından 3’üncü olağan kurultayın yapılması kararlaştırılmış ayrıca genel seçimlerde milletvekili adayı olacak partililerin, teşkilatlarda boşluk olmaması için il ve ilçe kongrelerinde aday olmamaları konusunda tavsiye kararı alınmıştı.

İşte o gün alınan karar gereği önce ilçelerde delege seçimi yapılmış, sandık konularak yapılan seçimde ilçe delegeleri seçilmiş, seçilen ilçe delegeleri il başkanı ve il delegelerinin kim olacağını belirleyecek sandıkta oy kullanmıştı.

İlçe kongrelerinin tamamlanması ile birlikte bu sefer Türkiye’nin 81 il başkanları il yönetimleri ve büyük kurultay delegeleri belirlenmiş 2022 yılının ekim ayında başlayan kongre süreci 29 Ocak 2022 Pazar günü Konya-Bursa ve Ankara il kongrelerinin yapılması ile sonuçlanmış oldu.

Başlayan kongre sürecinde genel merkezin görüşü dışında yapılacak olan genel seçimde milletvekili adayı olmak isteyen teşkilat başkanları aday olmayarak koltuğu diğer partililere bırakmışlardı.

İYİ Parti genel merkezinin ülke genelinde aldığı kongre kararı parti içerisinde de olağanüstü bir hareketlenmesinin yaşanmasına vesile olmuş özellikle de iki yada üç adaylı il-ilçe kongrelerinde müthiş bir trafik yaşanmıştı.

İYİ Partide bir taraftan ülke genelinde kongre hareketliliği yaşanırken Parti genel merkezide Genel başkan Meral Akşener yönetiminde mayıs ayında yada daha erken bir tarihte yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi için Millet ittifakını oluşturan diğer 5 parti ile birlikte gece gündüz devam eden çalışmaların lokomotifi olmuştu.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi Ankara ile birlikte kongre süreci tamamlandı, yaptığımız araştırmalarda Büyük Kurultay’ın büyük oranda seçim sonrası yapılacağı bilgisine de ulaşmış olduk.

Bizde İYİ Partinin yaptığı il ve ilçe kongrelerinin önemli bir kısmına vaktimiz ve programımız elverdiği oranda katıldık, Bir taraftan kongre sürecini sahibi olduğumuz yayın kuruluşlarında haberleştirirken bir taraftan da sohbet etme imkanı bulduğumuz her partiliye İYİ Partide milletvekili adaylarının hangi usul ile yapılması noktasında sorular yönelttik, fikirlerini aldık.

Lafı hiç eğip bükmeden söylememiz gerekiyor ki İYİ Parti tabanının nerede ise tamamı milletvekili adaylarının ön seçim yolu ile belirlenmesini istiyor.

“-Peki ön seçim nasıl bir metod ile yapılmalı.?” şeklindeki sorumuza da partililer çok büyük oranda “-Ön seçimi üye bazında yapmak sağlıksız sonuçların yaşanmasına vesile olur, dolayısı ile ön seçim ilçe-il delegeleri ve yönetim kurulu üyeleri ile yapılmalı” şeklinde cevaplar aldık.

Daha önce bu şekilde bir ön seçim geçirmiş olan tecrübeli birkaç partili “Üyeler ilçelerde 400 ilçe delegesini sandık yolu ile belirlediler, sandıktan çıkan 400 ilçe delegesi de ilçe başkanlarını, ilçelerden çıkan il delegeleri de il başkanını seçtiler, İl delegelerinin çok büyük bir çoğunluğu da zaten il yada ilçe yönetim kurulu üyeleri, dolayısı ile tabandan seçilerek gelen binlerce delegenin son derece düzgün karar verip kendisini TBMM’de temsil edecek vekil adaylarını belirleyeceklerini düşünüyoruz, her delege aday adayları arasından 5 kişiye oy verdiğinde çıkan liste de zaten sırlamayı belli eder” diye konuştular.

“Burada daha çok bürokrasiden gelen ve şu an milletvekili olan, aday olmayı düşünenler için ön seçim biraz sıkıntı yaratmaz mı.?” şeklindeki soruya da tecrübeli siyasetçiler “Genel başkanların yüzde 5’lik kontenjan hakkı var, Genel başkan bu kontenjanı büyük şehirlerde kullanabilir yada kullanmaz ancak parti tabanından çıkamayan yada partililerin sempatisini kazanamayan bir adayında sahada zorlanacağı muhakkak” görüşü ile sohbeti noktaladılar.

İYİ Partinin İstanbul’da milletvekili adaylarını sandık yolu ile belirleyeceğini biliyoruz, Milletvekili sayısının fazla olduğu seçim bölgelerinde de Genel merkezin il başkanlarına ön seçim isteyip istemediklerinin sorulacağı da gelen bilgiler arasında.

İYİ Partinin de içerisinde bulunduğu Millet İttifakının şubat ayı ortasında Cumhurbaşkanı adayını belirleyeceği iyiden iyiye netleşmiş durumda, Şubat ayı sonuna kadar İYİ Parti genel merkezinin milletvekili adaylarını hangi usul ile belirleyeceği de netleşmiş olacak.

Şu ara gündemin olağanüstü sıkışık olduğu söylenebilir ancak İyi Parti genel merkezi ön seçim kararı aldığında bir pazar günü 81 il merkezinde koyacağı sandık ile aynı gün adayları belirleyebilir.

Aday belirlenmesi ile ilgili hangi kararın alınacağını fazla uzun sürmeden öğrenebileceğimizi düşünüyoruz.

AZ KALDI..

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER