Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Yüksel Ercan

İktidar

İktidar kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir.
Arapça dilinden Türkçe’mize geçen İktidar
“- Bir işi yapabilme gücü, erk, kudret
– Bir işi başarabilme yetki ve yeteneği
– Devlet yönetimini elinde bulundurma ve devlet gücünü kullanma yetkisi
– Bu yetkiyi elinde bulunduran kişi ve kuruluşlar”

olarak tanımlanabilir.

Dünya var oldu olalı hemen her alanda kişi yada kişiler önce iktidarı ele geçirmek sonrada ele geçirdiği iktidarı olabildiğince elinde tutmanın yollarını arıyor.

Bizim ülkemizde “İktidar” denildiğinde daha çok akıllara siyaset gelir, Seçim öncesi kurulan ve kendisini seçmene anlatabildiği takdirde iktidara gelen siyasi parti yada partiler yukarıda da belirttiğimiz gibi eline geçirdiği iktidarı uzun yıllar muhafaza etmeye çalışıyor.

Türkiye’de siyaseten uzun yıllar iktidar denildiğinde akıllara ilk önce Adnan Menderes- Süleyman Demirel-Turgut Özal ve şimdi de Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu partiler geliyor.

03 kasım 2002 tarihine gelinceye kadar var olan siyasi partiler en azla bilemediniz iki dönem iktidarda kaldıklarından işin doğrusu vatandaş “İktidar ne işe yarar, iktidarın gücünden nasıl faydalanırız.?” sorusuna cevap vermekte zorlanıyorlardı.

03 Kasım 2002 tarihinde iktidara gelen AK parti o günden bu tarihe kadar iktidarını devam ettiriyor, her ne kadar 31 mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde uzun yıllar yönettiği şehir belediyelerini muhalefete kaptırmış olsa da ülke yönetimi şu an AK Partide

AK Partinin iktidarını 20 yıldan fazla devam ettirmesi şu an gelecek yıl mayıs yada haziran ayında yapılacak olan genel seçime katılacak siyasi parti mensuplarının iştahını da kabartmaya yetiyor da artıyor.

Hal böyle olunca muhalefet partilerinin tamamının genel merkez yöneticileri, İl yöneticileri, ilçe yöneticileri seçim öncesi önce milletvekili aday adaylığı için başvuru yapmak sonra da seçilebilecek sıralamalardan birisine ulaşmak için gün sayıyorlar.

AK Partinin genelde ve yerelde uzun yıllar süren iktidarında var olan kadrolaşma ister istemez iktidarın insan hayatında ne kadar önemli olduğunun da en önemli göstergesi.

Bir siyasi parti uzun yıllar iktidarda kalınca ister istemez ülke genelinde var olan STK’lar, Sendikalar, spor kulüpleri hatta ve hatta köy dernekleri bile iktidar partisine yakın duran kişi yada kişiler tarafından yönetilmeye başlanıyor.

Gelecek yıl mayıs ayında yapılacak olan genel seçimde başarılı olan siyasi partilerin kavuşacağı iktidarda ne kadar kalacağını bilmek şimdiden zor ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi uzun süren iktidarlarda bürokrasi de STK’larda ister istemez değişime uğrayacak gibi duruyor.

AK Parti 84 milyon vatandaşa iktidarın ne kadar kıymetli olduğunu ayan beyan gösterdi, ondandır şu sıra yüzde birler ile anılan siyasi partilerin mensuplarının da kendilerini iktidarda gördükleri.

Kaldı sekiz ay , bakalım ne olacak.?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER