Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Hakan Canel

İhracat yasağının kalkması üreticiyi rahatlattı

Bilindiği gibi Muğla ili bir çok ihraç kalemlerine sahip bir. Muğla ihracatı ile ülke diviz girdisine büyük katkılar sağlıyor. Başta turizm olmak üzere, su ürünleri, mermer, yaş sebze ve meyve başlıca ihraç ürünleri.

Muğla ili domates üretiminde de önemli üretici illerin başında geliyor. Domates ihracatına getirilen yasakla ile birlikte ürünler depolarda kalmış, domates üreticisi zaten sorunlar sarmalı içindeyken bir de bu sorun ile karşı karşıya kalmıştı. Neyse ki yanlıştan dönüldü ve domatese ihracat yasağı kaldırıldı ve üretici derin bir nefes aldı.

Taze domates ihracatına 3 Mart 2023 tarihinde getirilen ihracat yasağı, sektörden gelen haklı itiraz üzerine 3 gün sonra kaldırıldı. Taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinin ihracat şampiyonu domates ve domates türevli ürünler sektörü, 1 milyar dolarlak ihracatın yolunu açan kararı memnuniyetle karşıladı.

Domates sektörünün 2022 yılında 377 milyon doları taze domates olmak üzere 980 milyon dolarlık ihracata imza attı. Türkiye’nin 2022 yılında taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinin yaptığı 5,5 milyar dolarlık toplam ihracatın yüzde 18’ini domates ve domates türevi ürünlerden elde edildi.  Bu yasak kararının kaldırılması hem üreticiyi, hem ihracatçıyı, hem de uzun vadede tüketicileri rahatlattı.

2023 yılında taze domates, salça, kuru domates, soyulmuş domates, domates salçası, dondurulmuş domates, domates sosları ve ketçap, domates suyundan elde edilecek döviz tutarının 1 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Tarım ürünleriyle ilgili politikalar geliştirilirken uzun soluklu düşünülmesi gerekiyor. Türkiye yıllık 13-14 milyon ton domates üretimiyle dünyada önde gelen ülkelerden biri konumunda. Ürettiğimiz domatesin yarısını taze sofralık tüketim için, yarısını da sanayi tipi domates üretiyor. Taze domates ihracatımız 550-600 bin ton seviyesinde. Başka bir ifadeyle toplam üretimin yüzde 3,5’u, sofralık tipi domatesin yüzde 7-8’lik bir dilimi ihraç oluyor. Türkiye’nin ürettiği domates hem iç piyasasına, hem ihracatına, hem de meyve sebze mamulleri sektörüne yetecek düzeyde. Sektör tüm gücüyle üretmeye ve ihraç etmeye devam edecek.

Her zaman dediğim gibi, benzer daha bir çok sorun yaşamamak için Türkiye’nin derhal milli ve sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturup hayata geçirilmesi yaşamsal bir zorunluluktur.

Tüm üreticilerimizi bereketli bir bahar ve yaz dönemi diliyorum.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER