Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Yüksel Ercan

Gözümüzden, gönlümüzden düşen KIZILAY

Daha ilkokul yıllarımızdan itibaren “Yerli malı haftası” ile birlikte beynimize nakşeden iki önemli kurum vardı, Bu kurumlardan birisi “Kızılay” diğeri de “Yeşilay” dı.

Kabul etmek gerekir ki Yeşilay’a göre Kızılay daha ön saflarda duruyordu, başta kan ihtiyacı olmak üzere deprem ile başlayan ve yaşanan tüm felaketlere anında müdahale eden Kızılay’a kan vermek, Maddi yardımda bulunmak, kurban derilerini bağışlamak herkes için guru verdiği etkinliklerin başında gelirdi.

Hatırlıyoruz ramazan bayramına günler kala ellerinde üzerinde Kızılay amblemi bulunan sarı zarflar okuldaki öğretmenlerimiz tarafından bize teslim edilir, edilirken de “Çocuklar fitre ve zekatlarınızı Kızılay’a verin, Kızılay hem yurt içinde hem de yurt dışında meydana gelen felaketlerde zor duruma düşenler için anında yardım ediyor, bu yardımların insanlığa ulaşması için bizde Kızılay’a yardımcı olmak durumundayız” şeklinde öğüt verirlerdi.

1974 yılında  Kıbrıs barış harekatının başladığı günlerde yüzbinlerce vatandaşımız gibi bizde Kızılay çadırlarının önünde var olan kuyrukları takip ederek vereceğimiz kanlar ile Kızılay’a katkı sunmak istemiştik.

Yakın çevremizde kurban kesmeyen dostlarımız vardı, O zamanlar o dostlarımız kurum tarafından belirlenen kurban parası miktarını Kızılay’a verilirdi, Bizde o zamanlar kurban kesen bir aile olarak kurbanı kestikten sonra deriyi  bağışlamak üzere saatlerce Kızılay görevlilerini beklediğimizi hatırlıyoruz.

AK Partinin iktidara geldiği günlerde özellikle kurban bağışının yapılmaması , kurban derisinin verilememesi ayni ve nakdi yardımların Kızılay’a bağışlanmaması adına çok büyük kampanyalar başlatıldığını da o günlerde gördük.

Olağanüstü yıpratma sonrası Kızılay yönetimin hükümete yakın kişiler tarafından oluşturması ile Kızılay’a olan karşıtlık sona erdikten sonra var olan medya kuruluşlarından yeniden “Kızılay’a yardım edin “çağrıları yapılmaya başlandı.

Annemizin rahmetli olmasından sonra bizde Kurban kesmeye ara vermiştik, Kurbanı İlk iki yıl iki ayrı hayır kurumuna bağışlayarak en azından karınca kararınca insanlığa faydalı olmaya çalıştık.

Yıllar önce Kurban bayramına 2 gün kala Ankara’da iken bir arkadaşımız aradı “Eğer kurban kesmediysen Kızılay’a bağışla, bizim ilçedeki Kızılay başkanına kota vermişler kotanın dolmasına birkaç kurban kalmış” dediğinde “olur” cevabını verdik ve gönderdikleri İBAN numarasına kurban bedelini yatırdık.

Bir müddet sonra Kızılay’ın yöneticilerine olağanüstü maaş bağlandığı yine Kızılay’ın İstanbul’da son derece lüks bir yalı kiraladığı zamanlar bizimde Kızılay’dan yavaş yavaş  uzaklaşmaya başladığımız günlerdir.

Sonrasında hepimizin bildiği gibi Kızılay ile ilgili olumsuz söylentiler, haberler her geçen gün fazlalaştı Anadolu’da cansiparene uğraşan şubeler bir tarafa Genel merkezde hayat bulan olumsuzluklar Kızılay’ı milyonlarca insanın kalbinden söktü aldı götürdü.

06 Şubat pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli meydan gelen deprem felaketinden sonra çok sayıda vatandaşımızın gece sabaha kadar eksi 26 derecede soğuktan kalmasına rağmen Kızılay’ın yeteri kadar duyarlı davranmadığı zaten belli olmuştu.

Başarılı gazeteci Murat Ağırel’in bugün ortaya çıkardığı haberde Kızılay’ın bölgede yardım eden AHBAP’a çadır sattığı haberi bundan sona en azından bizim açımızdan Kızılay isminde bir kurumun aklımızda, gönlümüzde yeri olmadığını gösterdi.

Kızılay’ın Yüksel Ercan’ından gönlünde olması yada olmaması kendisi açısından elbette bir değer ifade etmez ancak kendimizi bildik bileli kalbimizin bir köşesinde bulunan yüzyıllık bir kurumun sadece bizim değil milyonların gönlünden kapı dışarı edildiğini biliyoruz.

Bundandır Kızılay’ın gözümüzden gönlümüzden düşenlerin arasına katılması..

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER