Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Erdoğan: Genç ve kadın üreticilerimize yüzde 70 ek destek sağlayacağız

Cumhurbaşkanı ve AK Parti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aile işletmelerine ilk defa ilave destek vereceğiz. İlk defa genç ve kadın üreticilerimize yüzde 70 ek destek sağlayacağız” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kimi çıkar odakları, fiyat manipülasyonu üzerinden piyasayı da bozmaktadır. Milletin aşına, ekmeğine ve boğazındaki lokmasına göz dikenlerden bunun hesabını mutlaka soracağız” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye Yüzyılı’nı çiftçilerimizle omuz omuza inşa edeceğiz. Yüce Allah bizleri topraktan yaratmıştır. Hayatımızı toprağın üzerinde, ondan elle edilmiş nimetlerle sürdürüyoruz. Gerekli yatırımı yapmazsanız toprak size bakmaz, sizi beslemez. Son 21 yılda toprağı bizim için işleyen çiftçi kardeşlerimize gerektiği önemi vermenin gayretinde olduk. Son yılda 1 trilyon 364 milyar lira tarım desteği verdik. 2024 yılından şu ana kadar, 45 milyar lira ödeme yaptık. Yıl sonuna kadar bu rakam 91 buçuk milyar liraya çıkacak.

“Türkiye’nin tarım politikası değersizleştirilmeye çalışılıyor”

Zaman zaman tarım sektörümüzle ilgili gerçek dışı iddialar gündeme getiriliyor. Türkiye’nin tarım politikası kötüleniyor, değersizleştirilmeye çalışılıyor. Bu iddialar bizden önce eli nasırlı çiftçilerimize hakarettir. Her işin doğrusu yanlışı olabilir. Her ülke gibi bizim de sıkıntılarımız var. Ama ‘Türkiye’de tarım bitti’ demek sadece basit bir cehalet değil, art niyettir.

Hayvancılık, hiç tartışmaşız ülke tarımının geleceğidir. Meseleye bu denli önemli bakıyoruz. Son dönemde kırmızı ve beyaz et fiyatlarında yaşanan suni fiyat artışlarını yakından takip ettik. Fahiş fiyat artışlarının sadece piyasa fiyatlarıyla izah edilemeyeceği herkesin malumudur. Bazı gıda ürünlerinin fiyatlarında gördüğümüz ani çıkışların arkasında fırsatçılık vardır. Kimi çıkar odakları, fiyat manipülasyonu üzerinden piyasayı da bozmaktadır. Milletin aşına, ekmeğine ve boğazındaki lokmasına göz dikenlerden bunun hesabını mutlaka soracağız. Enflasyon ve hayat pahalılığına karşı yürüttüğümüz kararlı mücadeleyi birkaç tamahkarın fiyat oyunlarına kurban vermeyiz, veremeyiz.

“Genç ve kadın üreticilere yüzde 70 ek destek”

Hayvansal üretimi ülke genelinde planlı üretime dahil ediyoruz. Aile işletmelerine ilk defa ilave destek vereceğiz. İlk defa genç ve kadın üreticilerimizde yüzde yetmiş ek destek sağlayacağız. 

Hayvan hastalıklarıyla mücadele için yeni tedbirler alacağız. Islah eylem planını hayata geçireceğiz. Tarım alanındaki yatırımlarımızı çok boyutlu bir şekilde sürdürüyoruz. Amacımız ülkenin potansiyelinin en üst seviyede kullanılmasının teminidir. 

41 ilde 60 adet organize tarım bölgesinin yatırım sürecini hızlandırdık. Balıkesir’de dünyanın en büyük organize tarım bölgesi inşa ediliyor. Markalaşmaya ve coğrafi işaretli ürünlere de önem veriyoruz.

Turist sayımız artıyor. Geçen sene 75 milyona yakın yabancıyı ülkemizde misafir ettik. Şu an bu sayı 60 bine geldi. Artan turizm sektörü, tüketiciler, gıda sanayicileri açısından talebi yükseltiyor.

Boşa harcanacak tek bir damla suyumuz yok. Kirletilecek tek bir karış toprağımız yok. Ormanlarımız bizim hayat damarlarımızdır. Bu değerlerimize sahip çıkmalıyız.”