Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Emekli zammı ne kadar olacak?

Memur ve emeklilere yapılacak

Memur ve emeklilere yapılacak zam temmuz ayında açıklanacak. TÜİK’in haziran ayı enflasyonu açıklamasıyla birlikte memur ve emekli zam oranları belirlenecek.

Temmuz ayı memur ve emekli maaşı zamları için milyonlarca kişi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı 6 aylık enflasyon farkını bekliyor. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da netleşecek. Peki masada emekli maaşı zammı için hangi rakamlar konuşuluyor? Detaylar haberimizde…

5 aylık enflasyon rakamı belli oldu

SGK ve Bağ-Kur Emeklileri: Mayıs ayında açıklanan enflasyon aylık bazda %3,37 olarak gerçekleşti. Bu, SGK ve Bağ-Kur emeklileri için 5 aylık enflasyon rakamının %22,27 olmasını sağladı. Memurlar ve Memur Emeklileri: Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme gereği %10 zam ve %6,72 enflasyon farkı ile toplamda %17,4 oranında zam kesinleşmiş durumda.

Yüzde 22,72 kesinleşti

Emekliler her yıl Ocak ve Temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alıyorlar. 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için emekliler, yüzde 49,25 oranında zam almıştı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verileriyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak hesaplandı. Bu durumda, emekliler Mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldular.

Beklenen zam oranı yüzde 25

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 25,46 olarak hesaplandığı belirtiliyor. Eğer Temmuz ayında açıklanacak Haziran ayı enflasyonu bu doğrultuda gelirse, emeklilerin alacağı zam oranı yüzde 25,46 olacak. Bu hesaplamalar doğrultusunda, emeklilerin maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak netleşecek ve yüzde 25,46 oranında olması bekleniyor.

Emekli maaşı zammı için olası senaryolar

Emekli maaş zammının nasıl uygulanacağı konusunda kafalar karışık durumda. Zam oranının kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşına mı uygulanacağı konusunda belirsizlik devam ediyor. Normalde, 6 aylık enflasyondan kaynaklanan zam oranı kök maaşa uygulanır. Kök maaş, emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan ve net tutarı gösteren maaşın ham hali anlamına gelir. En düşük emekli maaşı ise devlet tarafından belirlenen ve hiçbir emeklinin alacağı maaşın bu miktarın altına düşmemesini sağlayan taban maaştır.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin lirada denkleştirilmişti. Bu uygulamanın devam etmesi ve en düşük maaşın 6 aylık enflasyon oranında artırılması halinde emekliler 12 bin 500 lira olacak. En Düşük Memur Emekli Maaşı: 14.740 TL’den 17.739 TL’ye yükselebilir. Bağ-Kur Esnaf Emeklisi: 10.178 TL olan emekli maaşı 12.804 TL’ye çıkabilir.

SSK 2000 sonrası emekli maaşı 8.865 TL olması bekleniyor

Bağ-Kur Tarım Emeklisi: 8.089 TL’den 10.176 TL’ye yükselmesi bekleniyor. SSK 2000 Öncesi Emeklisi: 11.367 TL olan maaş 14.300 TL’ye çıkabilir. SSK 2000 Sonrası Emeklisi: 7.047 TL’den 8.865 TL’ye yükselebilir. SSK emeklileri her ayın 17’si ile 26’sı arasında, Bağ-Kur emeklileri ise her ayın 25’i ile 28’i arasında maaşlarını alıyor. Eğer düzenlemeler yetişirse zamlı maaşlar ödenebilecek, yetişmezse fark sonradan yatırılacak.