• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
DEMİR GİBİ SAĞLAM OLMAK İÇİN KANSIZLIĞA DİKKAT EDİN
75 okunma

DEMİR GİBİ SAĞLAM OLMAK İÇİN KANSIZLIĞA DİKKAT EDİN

ABONE OL
Ağustos 30, 2021 10:08
DEMİR GİBİ SAĞLAM OLMAK İÇİN KANSIZLIĞA DİKKAT EDİN
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSÖ dünya Sağlık Örgütü verilerine göre anemi özellikle gebelerde ve çocuklarda yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Çok çeşitli nedenleri olmakla birlikte beslenme problemleri, en önemli anemi nedenidir. Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi (DEA) tüm Dünya’da global hastalık yükünde ilk on beş arasına girmektedir. Dünya genelinde anemi görülme sıklığı; okul öncesi çocuklarda % 47.4, gebe kadınlarda % 41.8 ve gebe olmayan kadınlarda ise % 30.2’dir.    

Özellikle çocuklarda görülen demir eksikliği dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Dünyada en yaygın mikro besin öğesi eksikliği olan DEA milyonlarca kadın ve çocukta fiziksel ve bilişsel fonksiyonların azalmasına yol açmaktadır. Böylece çocuklarda okul başarısının düşmesine sebep olmaktadır.  

Vücudumuza besinlerle almamız gereken demir mineralinin görevlerine bakalım:

 Hücrelerde enerji sentezinde rol oynar.

 İlaç ve zararlı bileşiklerin suda çözünerek vücuttan atımını sağlayan sitokrom P450 enzim sisteminde bulunur.

 Bağışıklık sistemi ve bilişsel performans için gereklidir.

 Kanda hemoglobin oluşumunda görevlidir.

 Hücrelere oksijen taşır.

 A vitaminin öncü maddesi beta karotenin A vitaminine dönüşümüne, kollajenin ve diğer vücut proteinlerinin sentezine yardım eder.

Yeterli miktarda demir almadığımızda, anemi yani kansızlık ortaya çıkar. Bu durum da yorgun hissetmemize, baş dönmesine, mide bulantısına, öğrenme yeteneğinde azalmaya, gebelerde ölüm riskine sebep olur. Ayrıca enfeksiyon hastalıklarına açık hale geliriz.

Aklınıza bulunmasında fayda var diye düşünüyorum, aspirin gibi salisilat içeren ilaçların fazla kullanımı, barsak parazitleri, kanamalar ve yaralanmalar demir kaybına neden olur.

Aşırı miktarda demir alımı da bir takım sağlık problemleri doğuracaktır. Yeterli miktarda demir alımı bağışıklığımızı yükseltirken fazla demir mineralini vücudumuz bir tehdit olarak görmektedir. Bu yüzden demir preparatları almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Çocuklarda, ergenlik ve doğurganlık döneminde, gebelikte gereksinim artar. Kadınlarda mensturasyondan dolayı demir kayıpları fazla olduğundan ergenlikten sonra kadınların düzenli olarak kan testinde depo demirlerini kontrol ettirmelerinde fayda vardır.

Demir yönünden zengin yiyecekler ise karaciğer, yumurta sarısı, kırmızı et, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir

Dikkat edilmesi gerekn bir nokta da fazla posa alımı, ıspanak ve çikolatada bulunan okzalat, kuru baklagiller ve tahıl kepeği içindeki fitatlar, çaydaki tanenler ve kahve, kakao, kolada var olan polifenoller demirin emilimini azaltır. Özellikle bitkisel demir kaynaklarıyla birlikte C vitamini alımı ise emilimi arttırır.

Çocuklarımızın okul başarısını desteklemek için, büyüme-gelişmesinin sağlanabilmesi için mutlaka beslenmesinde demir içeren besinlere yer vermeye çalışın. Sağlıklı çocuklar sağlık gelecek demektir, bunun için de sağlıklı beslenme doğru yollardan bir tanesidir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP