Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Bozkurt işaretini ben öğrettim diyen Hanım Halilova yeniden gündem oldu

Profesör Hanım Halilova’nın, MHP’nin

Profesör Hanım Halilova’nın, MHP’nin kurucu lideri Türkeş’e bozkurt işaretini kendisinin öğrettiğine dair açıklaması yeniden gündem oldu.

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Avusturya’yı yendiği maçta, Merih Demiral’ın gol sevincinde bozkurt işareti yapmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Prof. Dr. Hanım Halilova’nın, 2013 yılında Türkiye’de katıldığı bir konferanstaki konuşması da yeniden gündem oldu.

Halilova, “Bozkurt işareti, MHP’nin işareti değil. Bu Türklük işaretidir. Rusların simgesi ayıdır, Fransızların horozdur, İngilizlerin aslandır, Türklerin simgesi bozkurttur. Başbuğ’a (Alparslan Türkeş) bunu ben öğrettim. 1992’de Azerbaycan’a geldiğinde Azadlıq Meydanı’nda 1 milyon insan onu karşılamaya çıktı. Hepsi de bozkurt işareti yapıyordu. Türkeş Bey sordu ‘Bu ne işaretidir’, ben dedim ‘Bu Göktürkler’den gelen işarettir. Başbuğ böyle yaptı dedim ‘Bunu metalciler yapar, böyle yapacaksınız’. O da beni kucakladı, güldü” dedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, 1992 yılında Azerbaycan’ı ziyaret etmiş, dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’le bir araya gelmişti. Türkeş ve Elçibey, başkent Bakü’de düzenledikleri mitinge konuşma yapmıştı.

Miting videolarında Türkeş ve Elçibey’in yanında Haliova’nın da aldığı ve bozkurt işareti yaptıkları videolar da sosyal medyada paylaşıldı.