Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

BODRUM HALKI KAZANDI, MAHKEME TAŞ OCAĞINA ‘DUR’ DEDİ

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı 3 mahalle sınırında açılmak istenen taş ocağına verilen “ÇED gerekli değildir” raporuna karşı açılan davada Muğla 1. İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bodrum’a bağlı Kızılağaç, Yalıçiftlik ve Çamlık mahalleleri sınırları içinde kalan alanda açılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının mücadelesi sonuç verdi.

Taş ocağı için geçtiğimiz yıl verilen “ÇED gerekli değildir” kararı sonrası bölgede yaşayan vatandaşlar, projenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’ne dava açtı ve bilirkişi heyeti 2022 yılı Aralık ayında taş ocağında inceleme yaptı.
Nisan 2023’de çıkan raporda taş ocağının neden olduğu tozun, ormana ve zeytin ağaçlarına zarar verebileceği, biyoloji bilimi, çevre ve ziraat mühendislikleri açısından “ÇED gerekli değildir” kararının uygun görülmediği belirtilmişti.
Rapor sonrası Muğla 1. İdari Mahkemesi bölge halkının lehine karar vererek, projenin yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütülmesinin durdurulmasına, itiraz yolu kapalı olmak üzere karar verilmiştir” denildi.
Avukat Remzi Kazmaz mahkeme kararının Bodrum’un geleceği için çok önemli olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı;
“Muğla Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararı hukuksal yasaya aykırı, çevre sağlığına ve ekosisteme zarar verecek nitelikte. Proje tanıtım dosyasının teknik açıdan eksik ve yetersiz bilgilerle oluşturulduğu, çevre ve görsel ile uyuşmayacağı, üretim esnasında çok büyük miktarda toz ve gürültünün ortaya çıkacağı, maden ocağının yakınında mesken ve yaşam alanlarının bulunduğu, ayrıca zeytinlik alanlarının olduğu ve 3. derece doğal sit alanı olduğu gerekçesiyle biz, ÇED raporunun iptali kararı verilmesi için dava açtık.
Mahkemenin atadığı bilirkişilerin yaptığı incelemede bizim taleplerimiz haklı bulundu. Mahkeme Kızılağaç ,Yalıçiftlik ve Çamlık mahallelerin geleceği için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar Bodrum’un geleceği için çok önemli. Bu konuda bize destek olan tüm köylüler, belediye başkanı Ahmet Aras’a ve çevre dostlarımıza teşekkür ederim.”

Haber : Volkan Yıldız