Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Yüksel Ercan

Bitmeyen kafa karaşıklığı

Son dönemlerde daha çok halkın arasında olmaya özen gösteriyoruz. Gazetede günlük işlerimizi kısmen de olsa yoluna koyduktan sonra kentin sokaklarına çıkıp, elden geldiğince tarafsız bir şekilde vatandaşlara durumları ile ilgili sorular yönelttikçe, insanımızın nasıl bir kafa karışıklığı içerisinde olduğuna şaşırmıyoruz desek yalan söylememiş oluruz.

İçerisinde bulunduğumuz sıkıntılar artık 84 milyon Türk insanının ortak derdi.

Bir türlü durdurulamayan zamlar.

Nerde duracağı belli olmayan akaryakıt fiyatları.

Maaşların azlığı derken herkesin barut fıçısı haline geldiği bir süreçten geçiyoruz.

Yaşadığımız sıkıntılar ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor. İktidar var olan sıkıntıların kısa zamanda giderileceği ile ilgili olağanüstü bir propaganda yapsa da, var olan sorunların propaganda ya da medya kuruluşları ile saklanamadığı da gün gibi ortada.

Biz aşağıda yazdıklarımızı belli zamanlarda anlatıyoruz ancak yazdıklarımız o kadar güncel ki hemen her gün yazsak, karşımıza çıkan her vatandaşımıza anlatsak yine de gündemden düşecek gibi görünmüyor.

Bir kısmı dış güçlerin bitip tükenmeyen baskılarından, belli bir kısmı da bizim yıllar yılı var olan ve bir türlü toparlayamadığımız dağınıklıktan olsa gerek, bir türlü iki yakamızın bir araya gelmemesi dolayısı ile etrafımızın milyonlarca mutsuz, bir o kadar da umutsuz insanlar tarafından çevrildiğini görüyor ve bir şey yapamamanın çaresizliği ile çok üzülüyoruz.

Emperyalist güçlerin bizi yüzyıldır canlı canlı toprağın altına gömmek gibi bitip tükenmeyen ihtirasını görüp, bir türlü oyun kurucu olamamanın verdiği çaresizliği de anlayınca aklımıza hep Organize İşler isimli sinema filmi ve o filmde aslında milletlerin çarpışmasının nasıl cereyan ettiğini görebiliyoruz.

Yılmaz Erdoğan’ın 2005 yılında hem yönetip hem de baş rolünü oynadığı Organize İşler filmini seyreden çoktur. Aradan 12 yıl geçmesine rağmen içerisinde bulunduğumuz günlerde, akıllarda yer edinilen o meşhur tabut sahnesini görüp de “Vay be ne işler varmış” demeyen hemen hemen yok gibidir.

Organize İşler isimli sinema filminde yankesici ya da cepçi denilen grubun lideri lunaparka gitmeyi çok isteyen zihinsel engelli bir vatandaşı “Seni tabutun içerisine koyup lunaparka götüreceğiz, sakın sesini çıkarma” diye tembihledikten sonra, 4-5 kişiden oluşan yankesici grubu tabutun altına girip yürümeye başlıyorlar.

Cenaze taşımayı öteden beri çok seven yurdum insanı da kendi mahallesinden eller üzerinde geçen tabutu görüp yardımcı olmak amacı ile cemaat oluşturmaya ve cemaat sayısı fazlalaştıkça, işi tezgahlayan yankesiciler tabutun altına giren her mahallelin ceplerini boşalttıktan sonra teker teker tabutun altından ayrılmaya ve cenazeyi tamamen mahalle sakinlerinin omuzlarına yüklediklerinden 5-6 dakika sonra cemaat yol ayırımına gelmiş durumdadır.

Sözde cenazenin hangi yöne, daha doğrusu hangi mezarlığa gideceği ile ilgili bir bilgisi olmayan cemaat dört yol ağzında kısa bir süre bekledikten ve içlerinden birsinin “Bu cenaze nereye gidecek?” sorusunu yönelttiği ,tabutun içerisindeki zihinsel engelli vatandaşın, tabutun kapağını bir tarafa fırlatıp “Lunaparka gideceğiz lunaparka” diye bağırması, bu arada ölü hortladı diye korkarak tabutu yolun ortasına savurmakta gecikmeyen cemaatin çil yavrusu gibi dağıldığı anda yankesiciler hiçbir şeyden haberi olmayan vatandaşların ceplerini çoktan boşaltıp kayıplara karışmışlardır.

O sahneden sonra senaryoyu yazan, muhatabını karşısına alıp “Seç oğlum Asım tabutun içinde ölülerle deliler. Ya tabutu taşıyanların içinde olacaksın ya tabutun içinde ya da bu işi organize edenlerden” ya sen nerede olacaksın oğlum?” şeklindeki müthiş diyalog bütün devletlerin organize işlere daldığı bir dünyada, aslında bizi hangi durumda olmamız gerektiği ile ilgili de yönlendirmeler yapıyor.

Bugün dünya üzerinde var olan yapıyı Organize İşler filmindeki duruma uyarladığımızda, bir grup devlet tabutun içinde, bir grup devlet tabutun altında bulunurken, herkesin üst akıl diye tarif ettiği bir grup devlet de bu işlerin organizasyonunu yapan devletler olarak en tepede duruyor.

Sözünü ettiğimiz üst akıl uzun yıllardır Türkiye’yi, dolayısı ile Türk milletini tabutun içerisinde koyup bilinmez mezarlıklara doğru göndermeye ve sokmak istedikleri mezarlıklardan bir daha çıkarmamak adına akla hayale gelmeyen numaralara başvurmaktan çekinmiyorlar.

Türk milletini tabutun içerisine koymaya, sonrada mezarlığa götürüp toprağın altına gömmeye niyetli bu müptezeller ile taa Haçlı seferleri ile başlayan kavga bir türlü bitmedi. Bundan sonra da bitmeye niyetli görünmüyor. Hatta o zamandan, bu günlere kadar mücadelenin şekli, sahası ve argümanları değişerek olağanüstü bir şiddet ile devam edecek gibi görülüyor.

Bu bitip tükenmeyen saldırılara karşı Türk milleti biraz aklını kullansa, partizanlıktan uzak dursa, her olay karşısında anında karpuz gibi ortadan ikiye ayrılmasa, içeride birlik olunmadan dışarıya karşı yapılacak olan mücadelenin başarı şansının az olduğunu anlasa, şartların bizim lehimize değişeceği günler daha da çabuk gelecektir.

Türk milletini tabutun içine koyan emperyalist güçler bu milleti canlı canlı toprağın altına sokmak adına, tabutun kapaklarına çok büyük çiviler çakıp bizi nefessiz bırakmak adına her yolu denemekten çekinmezlerken, bizim kendi aramızda kavga etmemiz nasıl izah edilebilir ki?

Türkiye süratle içerisinde bulunduğu tabuttan kurtulmak adına en azından Yenikapı ruhu ile hareket etmeli, bir arada olmaktan asla geri durmamalı, koyu particilik taassubundan bir an önce kurtulmalı ve daha fazla bir arada olmanın yollarını aramalıdır.

Bugün emperyalist güçler her zamankinden daha fazla bir ağırlıkla üzerimize abanmaya, yurt yapmaya çalıştığımız Anadolu coğrafyasından söküp atmaya çalışıyorlar. Son derece dağınık bir görüntü verdiğimizden ve bu dağınık görüntünün de kendileri tarafından son derece net bir şekilde bilindiğinden, uyguladıkları baskı da her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır.

Kararı biz vereceğiz. Organize İşler filminde var olan replikteki gibi “Seç oğlum Asım. Tabutun içinde ölülerle deliler. Ya tabutu taşıyanların içinde olacaksın ya tabutun içinde ya da bu işi organize edenlerden. Ya sen nerede olacaksın oğlum?” sorusuna net bir şekilde, ifade verdiğimiz gün bizi tabutun içerisine layık görenlerin tamamını Çanakkale’de, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda olduğu gibi tabutun içerisine yeniden koyabiliriz.

Eğer bu hayat pahalılığı ve hayat pahalılığına bağlı olumsuzluklar bu hali ile devam ederse, tabutun her köşesine çakılan çivileri söküp dışarıya çıkabilmemiz de nerede ise imkansız hale gelecektir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER