Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Hakan Canel

Bir ülkenin vatandaşlığı bu kadar kolay mı?

Türkiye cumhureyiti Devleti, neredeyse bütün dünyaya karşı Atatürk’ün önderliğinde; silah arkadaşları ve bütün Türk Milletinin topyekün mücadelesi ile kurulşum bir devlettir. Osmanlı İmparatorluğu’nun o son dönemlerindeki kokuşmuşluk, çürümüşlük yanında iflas etmiş bir ekonomik şartlardan alınarak dünya devletleri arasında saygınlığı ve gücü olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Ve bu kuruluştan 15 sene gibi kısa bir dönemde çok büyük işler başarılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmak için büyük acılar çekildi, büyük fedakarlıklar yapıldı. Anadolu’yu gezin neredeyse her evde bir Kurtuluş Savaşı şehidi ve gazisi vardır. Bu devletin vatandaşlığı öyle pazarda ıspanak satar gibi alınmadı, olunmadı.

***

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, 2022 ilk üç aylık dönem itibariyle yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının yüzde 17,7’si vatandaşlık edinimi oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %24,3’tü.

EVA Gayrimenkul Değerleme verilerine göre;  2022 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarını inceledi. 2022 yılı ilk üç aylık döneminde yabancıların Türkiye’de yapılan 17 bin 86 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 17,7’si vatandaşlık edinimi için gerçekleşti.

Ülke bazında ilk üç İran, Irak ve Afganistan

Yabancıların 2022 yılı ilk üç aylık döneminde tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada İran yer aldı. İran’ı, Irak, Afganistan, Yemen, Filistin, Çin, Rusya Federasyonu, Ürdün ve Lübnan izledi.

İstanbul ilk sırada

Yabancıların, 2022 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, İzmir, Mersin, Muğla, Bursa, Trabzon ve Sakarya takip etti.

***

Bastır parayı(!) vatandaş ol. Oh ne ala! Bu topraklarda doğma, büyüme, bu ülkede öğrenim görme, bu ülkenin resmi dilini konuşma, askerlik yapma, vergi verme, üretme, bu ülkenin ve toplumun kalkınması için katkı sunma, bastır parayı vatandaş ol. Al bir ev bilmem kaç bin Dolar’a vatandaş ol.

Hadi gitsin bakalım bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı Avrupa’da bir ülkeye. Öyle seni elini kolunu sallaya sallaya içeri alıp, “ Ooooo buyrun, hoş geldin hasmetmeap. Ne iyi ettin de geldi. Gözlerimiz yollarda kaldı.” Deyip bütün kapıları açıyorlar mı? Hadi ver bakalım Almanya’da birkaç bin Euro ev satın alıp hemen vatandaş olabiliyor musun? 9 dereden 9 su getirtirler, yıllarca entegre olmanın koşullarını kılı kırk yararak sana yerine getirtirler. O ülkenin yasalarına, toplumsal kurallarına, diline adepta olduktan sonra otururlar son bir kez daha değerlendirirler öyle verirler vatandaşlığı. Haaa, kendileri için sıkıntılı bir durumu oluşturduğunda ise derhal kapı dışarı ederler adamı.

Ya bizde? Bu kadar kolay mı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmak. Son edinilen bilgilere göre bu ülkede vatandaşları verilen Suriye ve Afganların sayısı 1 milyon civarında. Ve bu devam ediyor.

Bu ülkenin yarınını, geleceğini hiç mi düşünmüyorsunuz. Bu kadar kolay mı Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmak..!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER