Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Avrupa’nın bu şehrinde sadece 4 TL’ye ev satılıyor

Hırvatistan’ın kuzeyindeki bir kasaba

Hırvatistan’ın kuzeyindeki bir kasaba olan Legrad’ın yönetimi, sadece 4 TL karşılığında ev satarak daha fazla insanın bölgeye yerleşmesini sağlamaya çalışıyor.

Yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı Macaristan sınırındaki Hırvatistan’ın Legrad kasabası, 1918′de Avusturya-Macaristan imparatorluğunun çöküşünden bu yana nüfusu giderek azalıyor. Bölgesel yönetim bu tarihi yerleşimin nüfusunu arttırmak için 2018 yılından bu yana çok ilginç bir yol izliyor. CNBC’ye göre ocak ayında hükümet yetkilileri kentteki bazı boş veya terkedilmiş evlerin tanesi sadece 4 lira 20 kuruştan (13 sent) satışa hazır olduğunu duyurdu.
Bu düşük maliyetli evlerden birini almak için şartları aile sahibi olmak ile başka bir mülk sahibi olmamak. Yerel Hırvat medya kuruluşu HRT, programın başladığı 2018′den bu yana bugün kentte beş yıl öncesine göre daha fazla çocuk bulunduğunu ve bunun sonucunda şehre yeni bir kreş bile açıldığını bildirdi. Legrad belediye başkanı Ivan Sabolic “Toplamda oturuma hazır 5 konut satıldı. Üç aile zaten buraya taşındı ve bizi sevindiren şey, her üç ailenin de taşınma sırasında yeni bir çocuğu olması. Bu durum kreşteki çocukların sayısını artırdı” dedi.
Legrad yönetimi, 2021 yılında kentteki 19 terkedilmiş ya da inşaatı tamamlanmamış boş evi o zamanki Hırvatistan’ın para birimi olan 1 kuna (4 lira 20 kuruş) fiyatına satışa sundu. Evlerin 17’si satıldı. Ancak evler uzun süredir boş olduğu için bakımsız durumda ve taşınan ailelerin binlerce euroya tadilatlar yapması gerekiyor. Bu yüzden belediye her taşınan aileye 3558 dolar tadilat yardımı yapıyor.