Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

7 Gün süresi var! Adresini güncellemeyen yandı

Adreslerin yanlış bildirilmesi ağır

Adreslerin yanlış bildirilmesi ağır sonuçlara yol açabilir. Uzman isimden milyonları ilgilendiren uyarı geldi.

Yasal süreçlerde tebligatın doğru adreslere yapılması büyük önem taşırken, yanlış adres beyan edilmesinin ciddi yaptırımları bulunuyor.

Avukat Buket Nurşah Tekışık, muhtarlara yapılan tebligatların resmi kabul edildiğini belirterek, gerçek ve tüzel kişilere yönelik tebligatlarda daha titiz olunması gerektiğini vurguluyor.

YANLIŞ ADRES BEYANINA 2 YIL HAPİS CEZASI

Yargıtay’ın 20 Nisan 2021 tarihli kararına göre, mahkeme ve icra gibi süreçlerde, alacaklı veya muhatapların bildirdiği adresler doğru çıkmazsa, MERNİS adresine yapılan bildirim yeterli sayılıyor.

Tebligat Kanunu’nun 53. Maddesi’ne göre, dava ve icra gibi yasal takiplerde yanlış adres beyan edilmesi durumunda 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Avukat Tekışık, “Tebligat kanunu gereği öncelikle muhatabın bilinen en son adresine tebligat çıkarılır. Bu adresin belirlenmesinde, tebliğ isteyenin beyanı, muhatabın bildirimleri veya mevcut belgeler esas alınır” diyerek tebligat işlemlerinde doğru adresin bildirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Tekışık, “Gönderilen ilk tebligat muhatap tarafından tebliğden imtina edilirse veya geçici olarak adreste bulunmazsa, tebligat 21/1 prosedürüne uygun olarak yapılır” ifadelerini kullandı.

Tüzel kişilere yönelik uygun tebligat prosedürleri ise Tebligat Kanunu’nun 10. Maddesi’ne göre belirlenir. Şirketin yetkilisi bulunmaz veya tebliği alacak durumda değilse, bu durumun açıkça tebligatta belirtilmesi gerekir.

Usulsüzlük halinde, muhatabın tebliği öğrendiğini beyan ettiği tarih, tebliğ tarihi olarak kabul edilir ve bu durumda icra mahkemesine 7 gün içinde şikayette bulunulması gereklidir.

Tekışık, “Usulsüz tebligat durumunda ilgili kanun maddelerine göre işlem yapılması önemlidir. Bu tür tebligatlar kamuya açık olan hükümleri kapsar ve süre sınırlaması bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.