Zamdan sonra ‘teknelerini’ ticariye çeviriyorlar

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum Gümbet’te tekne bağlama ücretlerine yüzde 300 zam yapması tepkilere neden oldu. Denizciler özel teknelerini ticariye çevirmek için Liman Başkanlığı’na başvuruyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Gümbet İskelesi’ndeki tekne bağlama ücretlerine yüzde 300 zam yaptı. Piyasa fiyatı 10 bin lira civarında olan küçük bir tekneden alınan bağlama ücreti de en az 10 bin liraya yükseltildi. Kararın ardından tepkili olan tekne sahipleri zaman kaybetmeden özel teknelerini ticariye çevirmek için Bodrum Liman Başkanlığı’na başvuruda bulunuyor.

İskelenin 2 yıl öncesine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ait olduğunu, sonra Büyükşehir’e geçtiğini belirten tekne sahiplerinden Mehmet Özçiçek, “Mağduruz. Bu fiyatları ödeyecek gücümüz yok. Talep edilen zam oranı, bazı özel tam teşkilatlı marina fiyatlarını geçti. Teknelerin büyüklüğüne göre yapılan zamlarla yıllık ücreti 8 bin lira olan teknelerden 27 bin lira, küçük kayıklardan 10 bin lira talep ediliyor. İskelede marina, karaya çekme, pis su çekme, atık yağ deposu, tuvalet ve banyo hizmetlerinden yararlanılamıyor” dedi.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, “Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından özel tekne bağlama ücretlerine yapılan yüzde 300’e varan zam, tekne sahiplerini hem isyan ettiriyor hem de usulsüzlüğe itiyor. Bu kadar yüksek bir zammı ödemek istemeyen tekne sahipleri özel teknelerini ticariye çevirmek için Liman Başkanlığı’na başvuruyor. Zira ticari tekne bağlama ücretleri daha az zam gördü ve daha ucuz. Bu durum zaten pandemi koşullarında büyük zorluklar çeken, ekmeğini denizden çıkaran denizcilerimizin de haklı tepkisini çekiyor. Çünkü özel teknelerin ticari olması, ticari olan denizcilerimizi endişelendiriyor, bu özel teknelerin ticaret yapmasına olanak sağlıyor” diye konuştu.

“YÜZDE 300 ZAM YAPMAK İNSAFSIZLIKTIR”

Limanın bakımsız ve güvensiz olduğunu belirten Başkan Gökmen, “Gümbet İskelesi’nin hali ortada. Daha önce defalarca dile getirdik. Muğla Büyükşehir Belediyesi burada işgalci durumdadır. Herhangi bir işletme belgesi yoktur. Limanın mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi burayı kaçak olarak kullanmaktadır. Bodrum Belediyesi de bu duruma göz yummaktadır. Ayrıca limana giriş özel bir araziden. Limana gitmek isteyenler, yolu kullanmak için giriş ücreti ödüyor. Liman bakımsız, güvenli değil. Hiçbir şekilde iyileştirme çalışması yapılmayan bu liman için bir de yüzde 300 zam yapmak insafsızlıktır” dedi.

“MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, DENİZCİLERE DÜŞMAN TAVRI TAKINIYOR”

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Gökmen, sözlerini şöyle sürdürdü;

Bodrum Limanı’nın da uzayan çalışmalar denizcilerimize zaten yeteri kadar darbe vurmuşken hem bu kadar büyük zam, hem de ticari tekne sahipleriyle özel tekne sahiplerini karşı karşıya getirmesi muhtemel durum, bizleri üzmektedir. Denizcilerimize adeta düşman bir tavır takınan Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni yapmış olduğu yanlış uygulamalardan bir an önce dönmesini davet ediyoruz. Bodrum Belediyesi’nin de bu yanlış uygulamalara bir karşı duruş sergilemesini bekliyoruz.”

Haber: Cavit AKGÜN

Bir Yorum

Bu Habere Yorum Yapın