Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Yeşilin ve Mavinin Adresi Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris, Muğla’ya bağlı meşhur

Marmaris, Muğla’ya bağlı meşhur bir liman kenti olarak tatilcilerin akın ettiği ilçeler arasında.

Turizm açısından Türkiye’nin en değerli ilçelerinden biri olan Marmaris, yeşilin ve mavinin tonlarını yılın on iki ayı boyunca sunan nadide bir doğa yapısına sahip. Birbirinden güzel koyları, zengin ve köklü tarihi, mavi tur olanakları, su sporları, modern yat limanları ile Marmaris, zengin imkanlara sahip bir tatil cenneti. Hal böyle olunca özellikle yaz aylarında Marmaris otelleri büyük ilgi görmekte. İçeriğimizde Marmaris ile ilgili önemli pek çok bilgiyi bir araya getirdik.

Marmaris Nerededir?

Marmaris, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde, Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Marmaris, Muğla şehir merkezinin yaklaşık 66 km güneyinde yer alır. Marmaris’in batısında Datça Yarımadası, kuzeydoğusunda Balan Dağı, kuzeyinde Ula yer almaktadır. İlçenin güneyi ise baştan sona Akdeniz ile çevrilidir.

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e havayolu, karayolu ve denizyolu ile gidilebilmektedir. Yol seçeneklerine göre ulaşım bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • Havayolu İle Marmaris’e Ulaşım: Marmaris’e en yakın havalimanı, Muğla Dalaman Havalimanı’dır. İlçeye havayolu ile gidecekseniz, önce Dalaman Havalimanı’na inmeniz gerekir. Havalimanı ile Marmaris arasındaki yaklaşık 90 km’lik mesafeyi ise havalimanında bulunan transfer araçları ile katedebilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 1 buçuk saat sürmektedir.
  • Karayolu İle Marmaris’e Ulaşım: Gerek özel aracınız gerek şehirlerarası otobüsler ile Türkiye’nin sayısız noktadan Marmaris’e ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile gidecekseniz; İstanbul – Bursa – Balıkesir – İzmir – Aydın – Marmaris hattını takip edebilirsiniz. Bu yolculuk 8 ila 10 saatleri arası sürebilir. Şehirlerarası otobüs ile İstanbul – Marmaris arası ise yaklaşık 12 saat sürecektir.
  • Denizyolu İle Marmaris’e Ulaşım: Marmaris, ülke çapında en büyük marina ve yat limanlarına sahip ilçelerden biri. Özellikle civardaki ilçe ve yerlerden sıklıkla Marmaris’e feribot seferleri yapılmaktadır. Güncel denizyolu bilgilerini araştırarak biletinizi ayırtabilirsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi öneme sahip bir liman kenti olan Marmaris gezilecek yerler listesi ile de tüm görkemini ortaya koyar. Marmaris’e gittiğinizde gezip görebileceğiniz sayısız yeri aşağıdaki listeden keşfedin!

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Marmaris Müzesi, her gün 09.00 ila 20.30 saatleri arasında açıktır. Kaleiçi Mevkii’nde bulunan müze, tarihi bir mekân olan Marmaris Kalesi’nde hizmet verir. Kale, Marmaris Limanı arkasında denize hakim bir yarımada üzerindedir. Kale hakkındaki ilk bilgiler M.Ö. 490’lı yıllara kadar gider. 17. Yüzyılda yaşayan gezgin Evliya Çelebi de ünlü Seyahatnamesi’nde kaleden bahseder. Marmaris Kalesi, Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenen iç mekan ve bahçesi ile 1991 yılından bu yana hizmet vermektedir. 4 teşhir salonu, müze avlusu gibi bölümlerden oluşur.

Günnücek (Marmaris Milli Parkı)

Marmaris ilçe merkezinin yaklaşık 2 km uzağında bulunan Günnücek (Marmaris Milli Parkı), bir doğa harikasıdır. 29.206 hektarlık alana sahip olan park, adını da buradaki günnük ağacından alır. 1996 yılında milli park statüsüne kavuşan yerdeki ağaç yaprakları genelde parfüm, ilaç yapımı gibi amaçlarla kullanılır. Parkta hem sahil hem de ormanlık yürüyüş alanlarının olması da bölgeye bir dizi doğal özellik ekler. Günnücek (Marmaris Milli Parkı) piknik ve kamp alanları, gölet, anıt ağaçlarla kuşanmış vaziyettedir ve bu yönüyle sınırları içerisinde huzurlu vakit geçirmek isteyenleri de kendisine çeker.

Kız Kumu Plajı

Marmaris’e bağlı Orhaniye Mahallesi’nde yer alan Kız Kumu Plajı, çok derin olmayan denizi sayesinde denizde yürüme etkinliklerine açıktır. Zemini küçük çakıl ve kumlardan oluşur. 4 metre genişliğinde ve 600 metrelik bir yolda denizin içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca sular çekildiği zaman yürüyebileceğiniz alan daha da artıyor. Plaj, Marmaris merkez’den ortalama 26 km uzaklıkta yer alır. Plaja giden tek bir yol var ve bu da virajlı. O nedenle aracınızı dikkatli bir şekilde kullanmayı unutmayın.

Turgut Şelalesi

Marmaris Orhaniye Mahallesi’nde yer alan Turgut Şelalesi, aslında bir şelaleler kompleksi. Yazın serinlemek için yüzülebilen Turgut Şelalesi, ilçedeki doğal güzellikleri görüp dinlenmek için biçilmiş kaftan. Bu açıdan ilçenin saklı doğal cennetlerinden de biri. Turgut Şelalesi’ne herhangi bir giriş ücreti bulunmamakta. Bununla beraber şelale, yaz aylarında öğleden sonra genelde kalabalık olur. Daha sakin zamanlarda gitmek istiyorsanız sabah 11.00’e kadar Turgut Şelalesi’ne ulaşmanız tavsiye edilir. Turgut Şelalesi’ne gitmişken yakınlardaki diğer yerleri de keşfedebilirsiniz. Bunlar arasında Turgut Köyü, Çiftlik Plajı, Amos Antik Kenti gibi yerler var.

Kleopatra Plaji

Marmaris gezilecek yerler listesi içerisinde en popüler destinasyonlardan biri Kleopatra Plaji’dır. İlçenin yaklaşık 16 km kuzeyinde yer alan bu turistik plaj, şöyle meşhur bir rivayete de sahip: Denilir ki Kraliçe Kleopatra burada yüzmüştür ve plajın adı da buradan gelir. Yazları yerli – yabancı binlerce turistin akın ettiği plaj, altın sarısı kumsalı ile de hafızalara kazınır. Ayrıca ilçedeki tarihi merak ediyorsanız plaj civarında Cedrae antik kentine ait şehir duvarları da yer almakta. Kleopatra Adası’nın kuzey batısında konumlanan plajında, yazın belli zamanları dalış turları da düzenlenir. Plaja giriş ücretli ve ziyaret saatleri 09.00 – 20.00 saatleri arası.

Marmaris’e Hangi Ayda Gidilir?

Marmaris, özellikle yaz turizmi açısından Türkiye’nin büyük potansiyel taşıyan ilçelerinden biri. Bu nedenle tatilciler en çok mayıs ile eylül ayları arasında Marmaris’e giderler. Bu aylar arasında genel olarak deniz suyu sıcaklığı da yüksektir. Ne var ki ilçede daha sakin ve kalabalıktan uzakta bir tatil planlıyorsanız nisan ya da ekim aylarını da tercih edebilirsiniz. Böylece mayıs – eylül arası yoğun sezonun dışında daha sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Marmaris’ten Alınabilecek Hediyelik Eşyalar Nelerdir?

Bir yandan Marmaris gezilecek yerler listesini adım adım keşfedin diğer yandan kendiniz, sevdikleriniz için tatil hatırası olarak hediyelik eşyalar alın. Peki bölgede hediyelik olarak neler var? Tabii ki hemen her kente özel olarak bulabileceğiniz magnetler başı çeker. Ahşap, metal, plastik gibi birçok malzemeden imal edilen magnetlerin üzerinde Marmaris’e özel pek çok desen ve görsel yer alır. Benzer şekilde Marmaris temasına sahip açacak, kupa, anahtarlık gibi ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra İlçenin doğal ortamında, çiçek ve çam ağaçlarının arasında arıcılık faaliyetleri yapılmakta. Meşhur Marmaris balı da güzel bir hediye olabilir. Özellikle bölgeye uzaktan bir yerden geliyorsanız ilçeye özel balın tadına bakabilir, sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Kurutulmuş biber ve reçel gibi ürünler de yine Marmaris’te özgün olarak bulabileceğiniz ürünler.