Yasemin için tüm okul seferber oldu

Muğla’da, bedensel engelli öğrenci için müdür yardımcısının odası destek eğitim odasına dönüştürüldü, alt kattaki sınıflarda eğitim alması için derslik sisteminde düzenleme yapıldı.

Anne Kıymet Bozkurt, “Kendi evimiz gibi çok rahat bir şekilde burada her türlü ihtiyacımızı giderebiliyoruz” derken, engelli öğrenci Yasemin Bozkurt ise “Öğretmenlerimin davranışı, eğitim hayatıma daha azimle atılmam gerektiğini öğretti. Onlara layık olabilmek için çalışıyorum” diye konuştu.

Okul Müdür Yardımcısı Gülbin Kılıç da “Bazı hocalarımız üst katta ders yaparken yer değişikliği yapıyoruz. Yani onun bulunduğu sınıf, o sırada giriş katta oluyor” ifadesini kullandı.

Yaseminin tarih öğretmeni Hülya Şen de Yasemin’in engelleri aşabilen bir öğrenci olduğunu söyledi.

Muğla’nın Ula ilçesindeki bir lisede eğitim gören bedensel engelli öğrenci için müdür yardımcısının odası destek eğitim odasına dönüştürüldü, öğrencinin alt kattaki sınıflarda eğitim alması için derslik sisteminde düzenleme yapıldı.

Hüseyin Ercan Ermaş Mermer Anadolu Lisesi öğretmen ve idarecilere, 11-C Eşit Ağırlık bölümünde eğitim öğretim gören bedensel engelli ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan 19 yaşındaki Yasemin Bozkurt için adeta seferber oldu. 

Okulun giriş katında bulunan müdür yardımcısı odası Yasemin’in dinlenebilmesi, özel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve destek eğitimi alabilmesi için tahsis edildi.

Derslik sistemine geçen okul yönetimi, bedensel engelli öğrencinin tüm derslerini alt kattaki sınıflarda görebilmesine de olanak sağladı.

Emekli sınıf öğretmeni olan anne Kıymet Bozkurt her gün okula gelerek, günün belirli saatlerinde yakından ilgilendiği kızı Yasemin’in tek hayali ise psikolojik danışman olmak ve insanların güzel bir hayat sürmelerine yardımcı olmak.

 Okul Müdür Yardımcısı Gülbin Kılıç, Yasemin’in bedensel engeli olduğunu ve tekerlekli sandalye kullandığını söyledi.

Öğrencinin özel ihtiyaçları bulunduğunu belirten Kılıç, “Bir odaya ihtiyaç duyulmuş. İki yıl önce il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ile okul idaresi, Yasemin’in üst kata çıkmasının sıkıntılı olabileceğini düşünülerek derslerini giriş katta görmesi için ortaklaşa bir çalışma yapmış. Okulumuzda asansör var ama herhangi bir arıza durumunda çocuğumuz mağdur olmasın diye böyle bir şey düşünülmüş.” diye konuştu.

MÜDÜR YARDIMCISININ ODASI TAHSİS EDİLDİ

Kılıç, okul idaresinin o dönemde okulda yeterli alan olmadığı için müdür yardımcısının odasını Yasemin için tahsis ettiği dile getirdi.

Yasemin’in odada günlük ihtiyaçlarını karşıladığını, destek eğitim derslerini aldığını anlatan Kılıç , “Günlük derslerini de alt kattaki sınıflarda görüyor. okulumuzda derslik sistemi var. Bazı hocalarımız üst katta ders yaparken yer değişikliği yapıyoruz. Yani onun bulunduğu sınıf o sırada giriş katta oluyor.” dedi.

Anne Kıymet Bozkurt ise kızının lise tercih döneminde okulu gezip gördüklerini, başka bir okul kazanmasına rağmen fiziki şartlarından dolayı buraya gelmeye karar verdiklerini anlattı.

Kızının özel ihtiyaçları için bir odaya ihtiyacı olduğunu, okul idaresine ilettiklerini, bunun insani bir durum olduğunu ve her şekilde karşılanacağının söylendiğini belirten Bozkurt, “Bunun üzerine bu okula kaydımızı yaptırdık. O zamanki Ula Kaymakamı’mız Ali Yılmaz başta olmak üzere, Milli Eğitim Müdürlüğü, okul idarecileri ve öğretmenlerimiz sevgiyle yaklaştılar. ‘Yasemin için olması gereken neyse yapılacak’ dediler ve bu oda bize tahsis edildi.” dedi.

Destek eğitim odasının okula geldikleri zaman müdür yardımcısı odası olarak kullanıldığını hatırlatan Bozkurt, kullanan müdür yardımcısının da ‘Ben Yasemin için odamı boşaltırım. Yeter ki onun ihtiyacı giderilsin’ dediğini hatırlattı.

“EVDEKİ ODAMIZ GİBİ”

Tahsis edilen odayı gün boyu evdeki odaları gibi kullandıklarını belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Yemeğimizi yiyoruz. Yasemin gün boyu oturduğu için kasları yorulup ağrı çektiği zaman odamızdaki çekyatımızda yatıp dinleniyor. Özel ihtiyaçlarımızı görüyoruz. Kısacası bu oda bizim her şeyimiz. Bu oda olmasaydı bizim okumamız, okula gelip derslere girmemiz mümkün değildi. Zaman zaman rahatsızlıklar yaşayabiliyoruz. Derslerden çıkıp dinlenecek bir alan aradığımızda evimizdeki huzur gibi buraya gelebiliyoruz. Kendi evimiz gibi çok rahat bir şekilde burada her türlü ihtiyacımızı giderebiliyoruz. Tüm okullarda, tıpkı bir lavabo, kantin gibi engelli ya da o anda geçici rahatsızlığı olan öğrenci, öğretmen veya herhangi bir kişi için böyle bir oda düzenlenmeli.”

Bedensel engelli öğrenci Yasemin Bozkurt ise okulu kazandığı zaman çevredekilerin kendisini nasıl algılayacağı konusunda endişeleri olduğunu ancak gördüğü tablodan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

“HAYAT DERSİ ÖĞRENİYORUM”

Öğretmenlerinin kendisini anlayışla karşıladığını belirten Yasemin, şunları ifade etti:

“Yukarda olan sınıflar benim için aşağıya indirildi. Bunun azmimde de büyük bir etkisi oldu. Öğretmenlerimin davranışı, benim eğitim hayatıma daha azimle atılmam gerektiğini öğretti. Ben de onlara en layık şeklinde çalışmaya çalışıyorum. Onların her soruma cevap vermesi, bana ılımlı yaklaşması, bana üniversiteye giden yolda büyük yön veren bir rüzgar oluyor. O yüzden öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Her birisinden dersler dışında ayrı bir hayat dersi öğreniyorum.”

“BENİM GİBİ BİREYLER, OKUMAYA TEŞVİK EDİLMELİ”

Yasemin, insanların içlerindeki şeyi keşfetmelerini, hayatlarında düşüncelerine yön vererek güzel bir hayat sürmelerini sağlamak için psikolojik danışman olmak istediğini aktardı.

Kendisi gibi bireylere örnek olmak istediğini vurgulayan Yasemin, “Hayatta var olmak için bu okuma yoluna çıktım. Çünkü insanların ön yargıları bizim için en büyük engel. Bu engeli aşmamda benim okulum bizim gibi engellilere güzel bir örnek. O yüzden benim gibi bireyler hayata katılmak için elinden geleni yapmalı. Benim gibi bireyleri, toplumun içinden soyutlanmamaları için aileleri okumaya teşvik etmeli.” dedi.

“ENGELLERİ AŞABİLEN BİR ÖĞRENCİ”

Tarih öğretmeni Hülya Şen ise Yasemin’in 11. sınıflar içerisinde en gayretli öğrencilerinden birisi olduğunu söyledi.

Yasemin’in planlı ve düzenli çalışan bir öğrenci olduğunu anlatan Şen, şunları kaydetti:

“Eksiklerini evde telafi eden bir öğrencim. Sınıfta en yüksek not alan öğrencilerimden birisi. Diğer bütün öğrencilerimiz de Yasemin’in gösterdiği gayretin 10’da 1’ini gösterseler, gerçekten çok büyük ilerleme kaydedecekler. O konuda da Yasemin’i tebrik ediyorum, taktir de ediyorum. Engelleri aşabilen bir öğrencimiz.” diye konuştu.

Felsefe öğretmeni Abbas Ateş de Yasemin’in üç yıldır öğrencisi olduğunu ve derslerine son derece ilgili, öğrenmeye açık olduğunu aktardı.

Yasemin’in bazen yazmakta zorlanması, zaman zaman yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle derslere katılamaması üzerine destek eğitimi almasına karar verdiklerini belirten Ateş, tahsis edilen odada annesinin de katılımıyla haftada bir gün iki saatlik ders tekrarı yaptıklarını ifade etti.

Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu ve üyeler de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla okulu ziyaret ederek, desteklerinden ötürü okul müdürü Taner Kaya ve gayretinden dolayı Yasemin Bozkurt’a çiçek takdim etti.

Haber: Osman AKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: