Sokağa atılan maskeler sağlık sorunu doğuruyor

Menteşe Kent Konseyi yaptığı yazılı açıklamayla, yeni tip koronavirüs (Kovit-19) tedbirleri kapsamında kullanılan eldiven ve maskelerin sokağa atılmasının halk sağlığı ve çevre sorunu yaratma riski doğurduğuna dikkati çekti.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 3 Nisan 24.00’ten itibaren pazaryerleri, marketler, toplu ulaşım ve insanların toplu olarak yaşadığı yerlerde maske takmak zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı.
Sokağa çıkan herkesin maske takmasının zorunlu olduğu ülkelerde salgının yayılım hızının yavaşladığının bildirildiğine işaret edilen açıklamada, “Bu nedenle sokağa çıkan herkesin, dolaşımdaki virüs miktarını azaltmak için maske takmasında yarar vardır.” denildi.
“HALK SAĞLIĞI VE ÇEVRE SORUNU”
Açıklamada, maske takmada daha önce paylaşılan uyarılara dikkat edilmesi gerektiği belirtilerek, “İdeali tek kullanımlık cerrahi veya tıbbi maskelerin ücretsiz olarak devlet tarafından halka dağıtılmasıdır. Ancak şu anda sokağa çıkması serbest olan nüfusun 46 milyon kişi olduğu düşünüldüğünde pratik olarak bunun karşılanması çok zordur. Resmi kurumlar tarafından dağıtılan maskeler, tek kullanımlık olup, birkaç saatte bir değiştirilme gerekliliği vardır. Bunun yanında nemlenme, yırtılma gibi durumlarda derhal atılmalıdır. Halka dağıtılan tıbbi maskelerin, mutlaka tıbbi atık bertaraf ilkelerine uygun olarak imha edilmesi gerekir. Şu anda mevcut uygulamada bu konuda halka yönelik bir eğitim verilmemiş olması yanında ülke çapında, sağlık kurumları dışında, tıbbi maskelerin atılacağı özel çöp kutuları da yaygın olarak bulunmaması, milyonlarca tıbbi maskenin önemli bir halk sağlığı ve çevre sorunu yaratması riskini doğurmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.
“ÇİFT KAT OLARAK MASKE YAPABİLİRİZ”
Halk olarak ağırlığın birçok ülkede olduğu gibi tekrar yıkanabilir kumaşlardan kendi maskemizi yapmaya verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şu görüşler aktarıldı:
“Bunun için kesinliği kanıtlanmış kumaş önerisi olmamakla beraber; mutfak havlusu, dalgıç kumaşı, akrilik kumaş, gömlek kumaşı ya da sık dokunmuş herhangi bir kumaştan veya %100 pamuklu kumaştan, ideal olarak çift kat olarak maske yapabiliriz. Bu maskeleri dışarı çıkarken takıp, eve girmeden çıkarmalı, bir torbaya koyup doğrudan çamaşır makinasında en az 60 derecede yıkamalı ya da deterjanla kaynatmalıyız. Yıkanan maske kurumaya bırakılmalı, tam kurumadan tekrar kullanılmamalıdır. Mümkünse kişi başı birkaç maske yapılıp, maskelerin dönüşümlü kullanılması uygun olacaktır.”
HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Muğla Yenigün Gazetesi

FREE
VIEW