Köylülerden ağaç kesimlerine tepki: YETER

Geçtiğimiz günlerde Milas ilçesine bağlı İkizköy ve Akbelen mevkiinde başlatılan ve daha sonar gelen tepkiler üzerine durdurulan ağaç kesimleri sonrası bir açıklama yapan köylüler, ağaç kesimlerinin bir daha yaşanmamasını istedi.

Milas Orman İşletmesi önünde toplanan İkizköy, Karacahisar ve Çamköy halkı, ağaç kesimlerine tepki gösterdiler ve yenilerinin yaşanmamasını istediler.

Burada yapılan basın açıklamasında;   “28 Kasım Perşembe günü İkizköy Akbelen mevkiinde yer alan, birkaç ay önce Orman İşletmesi tarafından kesilmek üzere damgalanan alanda kesim ihalesi dosyası için deneme kesimi adı altında orman  işletmesi tarafından kesim yapıldı. Biz zeytinden, tarladan gelinceye kadar yapılan bu kesimde 14 yetişkin kızılçam ağacımızı kaybettik. Çok üzgünüz.

Biz, İkizköy ve çevre köylerin halkı olarak, madene kurban edilmeye çalışılan, içinde anıt ağaçlarında olduğu yerdeki ormanı kestirmemeye kararlıyız! Bu orman, biz yöre köylülerinin canı, kanı. Kaldı ki, bu ormanın hiçbir işe yaramayan, ülkeye maliyeti getirisinden fazla olan termik santrallere kömür yaratmak için kesileceğinin de farkındayız. Ne yazıktır ki hiçbir yetkili çıkıp da bu ormanın neden kesildiğini açıkça dile getirmiyor. Ama biz biliyoruz ve kestirmeyeceğiz.

Sonuna kadar hakkımızı arayacağız ve kestirmeyeceğiz, yeter diyoruz! Bu sorgusuz sualsiz orman katliamlarına yeter! Havamızın, suyumuzun, yaşamlarımızın kirletilmesine Yeter! Biz buralıyız ve artık bizi yerimizden yurdumuzdan etmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz; burada kalacağız. Bunun için uygulanan tüm yaptırımlara yeter diyoruz!

Buranın havası, suyu Milas, Bodrum, Güllük, havalimanı ve tüm bölgenin, tüm Muğla’nın havası, suyu demek! Hepimizi, kömür karası uğruna, susuz, havasız, yersiz, yurtsuz bırakmak için yapılan tüm planlara yeter!”

Haber: Selahattin Birgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: