Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Vatan Partisi’nden, Emre Aykın’ın gözaltına alınmasına sert tepki

Vatan Partisi Genel Sekreteri

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, önceki gün Vatan Partsi Muğla İl Başkanı Emre Aykın’ın gözaltına alınmasının hukuksuz olduğunu ileri sürerek sert tepki gösterdi.

Bilindiği gibi, önceki gün aynı zamanda Muğla Barosuna kayıtlı avukat olan Vatan Partisi Muğla İl Başkanı Emre Aykın’ın hukuk bürosu ve evi aranmış ve kelepçelenerek gözaltına alınmıştı.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, yaptığı açıklamada, gelişmelerin Emre Aykın’a yapılan bir intikam operasyonu olduğunu ileri sürdü.

Bursalı; “ Muğla İl Başkanımız ve Merkez Karar Kurulu Üyemiz Av. Emre Aykın’ın, hukuka aykırı eylem ve işlemleri hakkında Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyette bulunduğu savcı M.Ş.K, kişisel husumeti uğruna yetkisini suistimal ederek kurgulanmış operasyonla, bir hukuk rezaletine imza atmıştır.

İl Başkanımız Av. Emre Aykın, sabah saatlerinde serbest bırakılmıştır. Haklı ve doğal olan budur. Ancak yaşanan bu olay, herhangi bir soruşturma değildir.

Savcı M.Ş.K,  kişisel makam ve yetkisini kullanarak, İl Başkanımız Avukat Emre Aykın’a karşı, yargıyı kendisine oyuncak ederek, bir intikam operasyonu yapmaktadır.

Savcı ve hakimler, kendileri hakkında şikâyette bulunan vatandaşlara karşı, nesnelliğini yitirerek, gözünü karartarak özel intikam operasyonu yapma yetkisine sahip olamazlar. Yargı yetki ve görevini üstlenen hiç kimse, kişisel makam ve yetkisini kullanarak yargıyı oyuncağı haline getiremez.

Açtığı dava beraat ile sonuçlanınca, davanın avukatı Emre Aykın’ın, hakkında HSK’ya şikâyette bulunmasının intikamını almak isteyen savcı, 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü sabah saatlerinde Vatan Partisi Muğla İl Başkanı ve Merkez Karar Kurulu üyemiz Avukat Emre Aykın’a karşı, görev ve yetkisini suistimal etmenin en ağır örneğini vererek evine ve ofisine baskın yaptırmış, kişisel bir hınçla çocuk ve eşinin gözü önünde kelepçelenerek gözaltına alınmıştır.

Savcı, intikam operasyonu yapmaktadır.

Yaşanan olayda kanun çiğnenmiştir. Teamüller çiğnenmiştir. Hukuk çiğnenmiştir. Ahlak çiğnenmiştir.

KANUNA KELEPÇE VURULUYOR”

Avukatlık Kanunun 58. Maddesi açıktır. Avukat yazıhaneleri ve konutları ancak mahkeme kararı ile ve kayıtlı olunan Baro Temsilcisinin katılımı ile aranabilir. 

Vatan Partisi’nin İl Başkanının adresi ve konumu açıkça bellidir. Muğla’nın önde gelen saygın Avukatlarından olan Emre Aykın’ı bu şekilde gözaltına almak, yargıyı alet ederek başka bir görevi icra ettiğini göstermektedir.         

Av. Emre Aykın’ın HSK’ya şikâyeti sonucu hakkında soruşturma açılan savcı M.Ş.K, beraat ile sonuçlanan dosya muhtevasını çarpıtarak, birkaç emniyet görevlisini de kanunsuz emirle suçuna ortak etmiştir.

Yasalara aykırı aramaların temelini oluşturan suçlamaların uydurma ve zorlama olduğu, mahkeme kararlarına konu olup kapandığı açıktır.

Bunu kabul etmiyoruz. Bunu Türk Yargısı, Cumhuriyet Yargısı ve Türkiye’nin Milli Hukuk kurumları da kabul etmeyecektir. Yargının, adına karar verdiği Türk milleti gözündeki saygınlığının yitirilmesine sebep olanlar, son zamanlarda hukuk ilkelerini çiğnemektedir ve bu konuda örnekler çoğalmaktadır.

Kişisel husumetle yapılan balon operasyon ve soruşturmalar, Türk Yargısına olan güveni de zedelemektedir.

Vatan Partisi olarak, adına karar verilen Türk Milletinin hiçbir ferdine marşı yapılan bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.

“CEPHEDE SINANAN AVUKAT”

Muğla İl Başkanımız ve MKK Üyemiz Emre Aykın, Ergenekon-Balyoz, çok sayıda vatanseverin bizzat avukatlığını yapmıştır. Muğla halkının, üreticilerinin, köylülerinin her an yanında olmuş, hak mücadelelerinde hem sahada hem yargıda ön cephede yer almıştır. Üniversite yıllarından itibaren PKK ve FETÖ ile göğüs göğüse mücadele etmiştir.

TGB Amerikan askerinin başına çuval geçirir, Emre Aykın oradadır.

Köyceğiz’de Üretici isyan eder, Emre Aykın oradadır.

Muğla’da rantçılar birtakım imar planlarıyla şehrin zenginliklerine göz diker, Emre Aykın karşılarındadır.

Partimizi uluslararası alanda başarıyla temsil etmiştir.

Mesleki başarıları Muğla’nın sınırlarının ötesindedir.

“KİŞİSEL HUSUMETE ALET OLAN MEDYA”

Savcının,  kişisel husumetini görmezden gelerek, henüz sorgu devam ederken bazı basın organları, Demirören Haber Ajansı servisiyle, suçlamaları mahkumiyete çevirecek tarzda yayınlarda bulunmuşlardır.

Akşam saatlerinde, daha ifadeler alınmamışken basına övgüyle duyurulan kurgu-sipariş haber, FETÖ’nün propaganda ile yargılama yöntemlerini hatırlatmaktadır.

Taraf, Bugün ve Zaman gazetelerinin alışkanlıklarını sürdüren yeni basın yayın organlarının kimler olduğu ortadadır.

DHA başta olmak üzere bu sipariş ve kanunsuz haberi servis edenler, Savcı M.Ş.K’nin ve dayandığı güçlerin aleti olmaktadır.

Partimizin adını vurgulayarak il başkanımıza karşı yapılmış bu tezgâha sebep olanlar hakkında gerekli hukuk ve siyasal mücadele Partimiz tarafından yapılacaktır.” Dedi.

“HSK ve ADALET BAKANLIĞI’NI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

HSK ve Adalet Bakanlığı’nı göreve çağıran Özgür Bursalı; “  Vatan Partisi olarak derhal, (10 Temmuz Çarşamba günü), MYK Üyemiz Av. Nusret Senem vasıtasıyla HSK’ya yeni bir şikâyet dilekçesi verilmiştir.

Detay ve delilleriyle, Cumhurbaşkanlığına da verilmek üzere başka bir dilekçe daha hazırlanmaktadır.

Savcı veya hâkim unvanı kaşıyan kişiler, kendileri hakkında şikayette bulunan kişilere karşı intikam duygularıyla, görevini ve yetkilerini keyfi olarak kötüye kullanmanın hukuki karşılığını mutlaka görecektir. O Savcı, bir dakika daha görevinde kalamaz.

Doğru dürüst, ehliyet ve liyakat sahibi hâkim ve savcıların vatandaş nezdinde oluşturduğu saygınlığı tüketen bu tür şahıslar hakkında, şu an itibarıyla HSK’ya 30.000 şikayet yapılmıştır. Bu da Devletin ve Türk Yargısının üzerinde durması gereken önemli bir konudur. Savcı hakkındaki şikayetlerin önemli bir bölümü HSK’ya ve CİMER’e iletilmiştir.

HSK başta olmak üzere, Adalet Bakanlığı ve devletin yetkili kurumları derhal gereğini yapmalıdır.

Vatan Partisi, yargıdaki bu vahim durumun karşısında, hukukun ve Türk milletinin yanında olacak ve gereken mücadeleyi en güçlü şekilde sürdürecektir.”