Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Vali İdris Akbıyık, Milas’ta ziyaret ve incelemelerde bulundu

Muğla Valisi İdris Akbıyık,

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Milas ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Vali İdris Akbıyık, ilk olarak Kıyıkışlacık Mahallesinde vatandaşlar ve esnafla bir araya gelerek, mahallenin ve vatandaşların talep ve önerilerini dinledi.

Vali İdris Akbıyık daha sonra Kıyıkışlacık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan yarımada üzerindeki ihtişamı ile ziyaretçilerini etkileyen İasos Antik Kent’inde incelemelerde bulundu.

Ziyarette kentin 6 bin yılık geçmişe sahip ve antik dönemde Karya Bölgesi’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğu ve birçok medeniyetin izlerinin bir arada görülebildiği ifade edildi.

Antik Kentteki incelemelerinin ardından Vali İdris Akbıyık, Boğaziçi Mahallesinde okul yapımı için önerilen arazide incelemelerde bulundu.

Vali İdris Akbıyık, daha sonra Antik Mylasa kentine egemen bir noktada ve yerleşmenin her yerinden görülebilen bir konumda inşa edilen, Arkeoloji dünyasında yüzyılın keşfi olarak gösterilen, 2012 yılında UNESCO Dünya mirası geçici listesine eklenen Karia Kralı Satrap Hekatomnos’un Anıt Mezarını ziyaret etti.

Ziyarette Antik dünyanın en önemli mezar anıtlarından olan yapı, günümüze “mozole” kavramını taşıyan ve dünyanın yedi harikasından birisi olan Halikarnas Mozolesi’nin atası olarak kabul edildiği ifade edildi.

Dünyaca ünlü Milas kilimi ve halılarının üretim süreçlerinin, özelliklerinin ve eserlerinin sergilendiği Milas Halı Müzesini ziyaret eden Vali İdris Akbıyık ve eşi Sevim Akbıyık Hanımefendi Milas Müze Müdürü Ali Yalçın’dan bilgi aldı.

Milas Halısı Müzesindeki eserler kadar binası da dikkat çektiği, binanın dört eyvanlı sofası, göbekli ahşap tavanı ile 20. yüzyıl başlarının en iyi sivil mimari örneklerinden olduğu belirtildi.