Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Trafikçilerden reflektör denetimi

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerdeki yollarda seyreden traktörler için Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri hem denetim yapıyor, hem de reflektörü olmayan traktörlerin römorklarına reflektör hediye ediyor.

Tarım araçlarının karıştığı kazaların yüzde 83’ü arkadan çarpma şeklinde olması nedeniyle römorklerin reflektörlerinin önemine dikkat çekmek için ‘Reflektör Tak Görünür Ol’ kampanyası ile tüm römorkler daha görünür şekilde reflektörle trafiğe çıkıyor. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, hem çiftçilerin, hem diğer sürücülerin güvenliği için reflektör kontrollerine il genelinde 7 gün 24 saat devam ederken, reflektörü olmayan traktörlere reflektör hediye ediyor.

Muğla Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarım araçlarının karıştığı kazaların oluş şekli, araçların fiziki donanımlarının eksiklikleri üzerinde yapılan değerlendirme neticesinde; traktörlerde süspansiyon sistemi olmadığından yoldan çıkma, şahlanma nedeniyle kaza meydana geldiği, ülkemizde traktör cinsi araçların 25 yaş üstünde olduğudan arka aksa bağlı fren sistemi bulunduğu, eski trafktörlerde ön aksta fren sisteminin bulunmadığından daha dikkatli olunması gerektiği, traktörlerin toprak zemine göre üretildiği, asfalt zeminde fren yapıldığında tutunma oranının az olması nedeniyle asfalt zeminde kullanılacaksa lastik hava basınçlarının yükseltilmesi gerekmektedir. Traktörle çıkış için seçilen vitesle, iniş için seçilen vitesin aynı olması, traktörlerde ani dönüşlerde lastiklerin yan kayma yapmadığı, çamur geçişlerinde yüzde 20 patinaja izin verilmesi, arazide maksimum hızın 5-10 km’yi geçmemesi gerekmektedir. İkaz lambası ve rops demiri hayati öneme sahiptir. Gerektiğinde mutlaka kullanılmalıdır. Tüm römork kullanıcılarının bu önerilere uyması gerekmektedir” denildi.