Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Barış Kalaç

Tek Yetki Sözleşmesi, Meslek Etiği, Pas Paylaşım

Bir önceki yazımızda meslek etiği, tek yetki sözleşmesi ve pas paylaşım konusuna değinerek başlamıştık. Yazımın devamında bu konuya değinmeye devam edeceğiz.

Satmak istediği mülkünü bir çok emlakçıda ilana çıkaran müşterilerimizle karşılaşan meslektaşımızın, satılık mülkün başka bir yerde ilana çıkıp çıkmadığını sorması gerekir. Ayrıca, emlakçı meslektaşımız, yönetmelik gereği sözleşmeli olarak çalıştığını belirtmelidir. Ayrıca mülk sahibine, meslaktaşlar olarak aramızda pas paylaşımı yaptığımızı, yetki verdiği işletmenin çalışmasını sürdürmesinin doğru olacağını ve müşterimiz olursa meslektaşımız üzerinde satış yaparak hizmet verilebileceğini söylemelidir.
Yalnız günümüz şartlarında uygulamanın bu şekilde yapılmadığı açıkça görülüyor. Bir çok emlakçıya ilana verildiğinde mülkünün daha çabuk sayılacağını düşünen müşterilerimiz, meslektaşlarımızın mülkü daha fazla fiyata satacaklarına dair beyanlarını dikkate alıyorlar. Bazı emlakçı meslektaşlarımız, aynı mülkü ilana veren diğer emlakçı meslektaşının ilanını dikkate almadan aynı mülke müşteri bulmayaçalışyor. Hatta mülkte asılı afişi çıkarıp kendi afişini asmaya kadar işi götürebiliyor. Bu davranışın hiçbir meslek etiğine uygun olmadığı tabiki aşikardır.
Emlakçılık işini yapan ve bunu kendisine meslek olarak edinen meslektaşlarımızın mesleğimizin saygınlık kazanması için önce meslek etiği ilkelerine uyması gerekir.

Mesleğe başladığım günden bugune kadar ilke edindiğim altı temel ilkeyi sizlerle bu yazımda paylaşmak isterim.

Dürüstlük:Kamuoyunun güvenini sağlamak ve bu güveni korumak üzere, meslek mensupları olarak mesleki yetki sorumluluklarını ve dürüstlük bilincini edinmiş kişiler olmak zorundayız.

Sorumluluk: Meslek mensupları olarak müşterilerimize, iş verenlerimize (mülk sahiplerimize) ve kamuya olan sorumluluklarımızdır. Bu, emlakçılar için ‘’emlakçı – müşteri ilişkisi’’ işverenler için, ‘’çalışan – işletme ilişkisi’’ biçiminde açıklanabilir.

Kamu Yararı: Meslek mensupları olarak kamu yararına uygun davranmayı ilke edinmek zorundayız, bu sosyal sorumluluğun da bir gereğidir. Emlakçılar olarak kamuoyunun güvenine önem vermeli ve mesleğinin güvenliğini ve imajını her şeyin üstünde tutmalıyız.

Tarafsızlık ve Bağımsızlık: Emlakçılık mesleği mensupları olarak mesleğimizi yerine getirirken, her türlü çıkar çatışmasından uzak kalarak tarafsızlığımızı korumalı ve objektif olmalıyız.

Mesleki Özen: Meslek mensupları olarak gereken eğitim, bilgi, tecrübe, teknik bilgiye ve ahlaki standartlara sahip olmalıyız. Ahlaki kurallara ve mesleki etik kurallarına uymalı, mesleğimizi bu kurallara göre icra etmeliyiz. Ayrıca ihtiyaç halinde konusunda uzman kişilerden bizlerde yardım talep etmeliyiz.

Hizmetin Kapsamı ve Niteliği: Emlakçılık mesleği mensupları çeşitli taleplerle gelen müşteriye tam, eksiksiz ve etiğe uygun hizmet vermenin dışında, üstlenecekleri diğer hizmetlerde de nitelik ve kapsam belirlemede meslek ahlakına uygun davranmalıdır.
Bu ilkeler ışığında mesleğimizi icra edersek, toplumun mesleğimize olan güvenini sağlar ve mesleğimizi olduğundan daha iyi ve daha profesyonel bir yere taşıyabiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER