Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Kurban Bayramında sahada olacak

Muğla İl Tarım ve

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları ve yetiştiricileri bilgilendirmek amacıyla hazırladığı ‘Kurban Rehberi’ni il genelinde dağıtıma çıkardı. Rehberde, kurbanlık seçimi, kesimi ve et saklama şartları hakkında ihtiyaç duyulan tüm bilgiler yer alıyor. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde görevli veteriner hekimlerin görev alacağı Kurban Danışma Masaları da 14 ve 15 Haziran tarihlerinde vatandaşlar için kurulacak.

Muğla’da vatandaşların güvenli ve sağlıklı bir şekilde kurban kesme vecibelerini yerine getirebilmeleri için hazırlıklar tamamlandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, kurbanlık alımı esnasında ve kurban kesimi sonrası yapılması gerekenler ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi il genelinde 91 adet geçici kurban kesim yeri ve 45 adet kurban satış yeri belirledi. Lokasyonlarla ilgili bilgilendirme yazıları, mahalle muhtarlıklarında ve kamu kurumlarında vatandaşların bilgisine sunuldu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, il ve ilçelerdeki satış noktalarını, bayram boyunca toplam 65 kişilik bir ekiple denetleyecek.

Kurban Danışma Masaları kuruldu

Öte yandan, geçici kurban satış yerlerinde özellikle hareketliliğin yoğun olacağı 14-15 Haziran günlerinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görev yapan veteriner hekimler tarafından ‘Kurban Danışma Masaları’ oluşturulacak. Burada görevli veterinerler, vatandaşlara kurbanlık seçimi, genel kurbanlık muayenesi, TARIMCEBİMDE uygulamasının tanıtımı ve küpe sorgulaması, kurban etinin saklanması gibi konularda bilgilendirme yapacak.

Saylak’tan vatandaşlara ve yetiştiricilere uyarı

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Kurban Bayramı’nda vatandaşların ibadetini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, özellikle ‘Tarım Cebimde’ mobil uygulamasına dikkat çekti. Bakanlığın geliştirdiği Tarım Cebimde uygulaması üzerinden hayvanların küpe numaraları girilerek, küçük ve büyükbaş hayvanlarla ilgili tüm detaylara ve aşı bilgilerine ulaşılabileceğini kaydeden Saylak, vatandaşları ve yetiştiricileri Bakanlık tarafından belirlenen kurallara riayet etmeleri ve uygunsuzluk görüldüğünde yetkililere bildirmeleri konusunda bir kez daha uyardı. İl Müdürü Barış Saylak, bayram süresince nöbetçi veterinerlerin görevlendirildiğini hatırlatarak hayvan ve insan sağlığı açısından risk oluşturabilecek durumlara karşı 24 saat esasına göre müdahaleye hazır olarak bekleyeceklerini ifade etti.

Muğla halkının Kurban Bayramı’nı sorunsuz ve güvenle geçirebilmesi için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Saylak, gıdanın arz güvenliği ve vatandaş sağlığı konusunda taviz vermeyeceklerini kaydederek, “Bütün hemşehrilerimizin, ülkemizin ve İslam dünyasının Kurban Bayramı’nı kutluyor, bayramın huzura ve mutluluğa vesile olmasını diliyoruz” dedi.