DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5861820,06%
Muğla
11°

AÇIK

15:49

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Sağlımız, en büyük değerimiz
90 okunma

Sağlımız, en büyük değerimiz

ABONE OL
Ekim 12, 2021 10:42
Sağlımız, en büyük değerimiz
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba değerli Yenigün okurları.

Yaşamımızın her döneminde, sağlımızı korumanın ve sağlıklı olmamızın önemini büyük ölçüde bilmemize rağmen, bazen sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bazı ayrıntılarda istemeden ne yazık ki, hataya düşeriz.

Bu günkü yazımın birinci bölümünde, küçük ihmallerimizin ve tedbirsizliğimizin yaşamımıza yaptığı olumsuz etkilerden , ikinci bölümünde de, yaşamımızın sigortası olarak gördüğüm, hekimlerimiz başta olmak üzere, sağlık sektörünün çeşitli kademelerinde, insan sevgisiyle ve büyük özveriyle sağlık hizmeti sunmakta olan sağlık çalışanlarından, üçüncü bölümde ise, kendilerinin ve aile bireylerinin sağlıklarını büyük riske atarak, sağlık hizmeti sunan, hekimlerimizden ve sağlık çalışanlarından bahsetmek istiyorum.

İşte bu sorunlardan birisini de, Ağustos-2021 ayı içinde, Bodrum ilçesinde tamamen dikkatsizliğim sonucu yaşadığım, küçük olmasına rağmen, başıma büyük sorunlar açan bir kaza oluşturuyor.

Kaza, demir parmaklıklardan oluşan merdivenden kayarak düşüp, sağ ayar orta parmağımın parmaklıklara takılması ve parmaktaki kemiğin eklem yerinden dışarı fırlamasıyla oluştu.

Kazadan sonra, önce Bodrum Devlet Hastanesinin acil servisinde daha sonra da aynı hastanenin ortopedi servisinde tedaviye alındım.

Ortopedi Uzmanı Kadir Yaldız ve servisteki sağlık personelinin yaptıkları tedaviler sonucu büyük ölçüde iyileştiğini sandığımız anda, yaralı parmağın çevresinde yeni yaralar oluştu. Ayağımın enfeksiyon aldığı belirtilerek, parmağımda oluşan yaraların ve çevresindeki şişliklerin mutlaka dahiliye uzmanınca ve enfeksiyon hastalıkları uzmanınca görülmesi gerektiği ifade edildi.

Şeker hastası da olduğum dikkate alınarak 6 Eylül’de Menteşe Devlet Hastanesinde Dahiliye Uzmanı Dr. Serpil Karaman’a muayene oldum. Uzman hekim parmağımdaki yaraların henüz diyabetik yaraya dönüşmediğini ve enfeksiyon hastalıkları uzmanına göndermesi üzerine, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Yakan’ı yakından tanıma fırsatı buldum. Dr. Ümit Bey, tarafından hemen ertesi gün 7 Eylül’de hastanede yatarak tedavim başlatıldı.

Böylece Dr. Ümit Beyin insan sevgisiyle dolu, saygın kişiliğini, yüreğindeki meslek aşkını, birlikte çalıştığı insanlarca ne kadar içtenlikle sevildiğini yakından tanıma fırsatını bulmuş oldum. 15 günlük hastanede yatarak gerçekleştirilen tedavim süresince de, günde 10 dolayında antibiyotik serim ve damardan iğne tedavisine tabi tutuldum. Hastanede, Dr. Ümit Bey’in sevgi dolu, mütevazi ve efendi yaklaşımının yanında, servis hemşirelerinin ve diğer sağlık çalışanlarının da saygılarını ve güler yüzle sağlık hizmetlerini sunduklarını gördüm.

21 Eylül’de taburcu edildim. Sonra da 2 hafta süreyle tablet antibiyotik tedavisi ve Ümit Beyin yakından takibi, ilgi ve sevgisini gördüm. Sonunda yoğun antibiyotik tedavisiyle parmağımdaki yaralar kurudu, Allah’a şükürler olsun ki sağlığıma büyük ölçüde kavuştum.

Hastanede yatarak tedavim sırasında uygulanan insülün miktarları Dahiliye Uzmanı Dr. Selman Erenci tarafından, antibiyotik tedavilerinde uygulanan miktar ve dozları da, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Yakan tarafından tanzim ve takip edildi.

Hastaneden taburcu olduktan sonra insülin dozları ve kullanacağım şeker ilacı ise, Dahiliye Uzmanı Dr. Serpil Karaman tarafından düzenlenerek rapora bağlandı. Hekimlerimize, değerli emekleri ve çalışmaları için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Yazımın bu bölümünde de, hekimlerimizin ve sağılık çalışanlarının kendilerini ve aile bireylerini büyük riske atarak, sevgiyle ve fedakarca topluma sağlık hizmeti sunduklarına değinmek istiyorum.

Ülkemizde ve tüm dünyada, iki yılı aşkın bir süredir bir salgın hastalıkla mücadele ediliyor. Bu süre içinde eşini ve çocuklarını günlerce görmeden, kendi sağlıklarını düşünmeden, kutsal görevlerini azim ve kararlılıkla sürdüren sağlık çalışanlarına değinmek istiyorum.

Tüm hastanelerdeki hekimlerimizle, Aile Sağlığı Merkezlerindeki hekimlerimizin ve diğer sağlık çalışanlarının büyük özveriyle çalışmaları, tüm halkımızca takdirle karşılanmaktadır.

Salgın süresince hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının bir bölümünü ne yazık ki kaybettik. Onlara salgınla mücadele süresince Sağlık Bakanlığı’nca ve devletimizin üst düzey yöneticilerince yasal düzenlemelerin yapılacağı dile getirilmesine rağmen bugüne kadar hayata geçirilemedi.

Maaş ve ödeneklerinde yapılacak iyileştirme hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarını bu zor süreçlerde bir nebze olsun mutlu edecektir.

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK

Yaşıyorsak, sağlıkla nefes alabiliyorsak,

Yaşam boyunca, dert de var tasa da.

Sağlığımızı emanet ettiğimiz,

Hekimlerimiz ve sağlık çalışanları var.

Bilimin ışığında hazırlanan ilaçları,

Tüm bunların sonunda da,

Sağlık var, huzur var, mutluluk var.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP