Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Piyasalar 24 Ekim’e nasıl başladı?

İsrail-Filistin çatışmasında İsrail’in Gazze’ye

İsrail-Filistin çatışmasında İsrail’in Gazze’ye kara harekatı yapıp yapmayacağına yönelik endişeler varlığını korurken, çatışmaların daha geniş bir alana yayılma olasılığı risk algısının yüksek seyretmesine yol açıyor.

Jeopolitik risklerin pay piyasalarını baskılamaya devam etmesine karşın, bir önceki gün ABD’de son 16 yılın zirvesinden 15 baz puan gerileyen tahvil faizleri piyasalarda sınırlı bile olsa rahatlama sağladı.

Analistler, artan tahvil faizlerinin, şirketlerin fonlama maliyetlerini artırdığını ve işletmelerin karlılığını olumsuz etkileyebileceği endişesiyle pay piyasalarındaki düşüş eğiliminde önemli rol oynadığını açıkladı.

Yatırımcıların yüzde 5 seviyelerine kadar çıkan tahvil getirileri karşısında risk algılarının devreye girdiğini söyleyen analistler, bu seviyelerdeki getirilerin, bazı yatırımcıları tahvil alımına yöneltmesinden dolayı pay piyasalarında satış baskısının arttığını açıkladı.

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini beklenenden uzun süre bu seviyelerde tutacağına dair öngörüler güç kazanmaya devam ederken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda sonraki üç toplantıda bankanın politika faizini sabit tutacağı düşünülüyor.

ABD’de bilanço sezonu hızla sürerken, bugün Microsoft, Google, General Electric, RTX Corporation’un finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

Brent petrolün varili yeni günde 0,4 değer kaybederek 89,1 dolarda dengelenirken, altının ONS fiyatı yüzde 0,2 yükselişle 1.976 dolarda bulunuyor.

Bir önceki gün, New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,58 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,17 gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,27 arttı. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne yükselişle başladı.

Avrupa borsalarında bir önceki gün karışık bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) perşembe günkü para politikası kararları ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı ardından yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında yer alıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin bu hafta 3 temel politika faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor.

ABD’deki tahvil piyasalarına paralel Avrupa’da tahvil faizleri son yılların zirvesine çıkarken, bir önceki gün, Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,94 ve İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,93 ile son 10 yılın, Fransa’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,56 ile son 12 yılın, İngiltere’nin 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,68 ile son 15 yılın zirvesine ulaştı.

Bahsedilen seviyelerde tahvillere olan talebin artmasıyla tahvil faizlerinin 10 baz puan gerilediği görüldü.

Bir önceki gün, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,02, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,50 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,74 değerlenirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,37 azaldı. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne gerilemeyle başladı.

Asya pay piyasaları yeni güne karışık bir seyirle başlarken, Çin’de varlık fonunun hisse senedi piyasalarında alım yapması ülkede risk iştahının sınırlı bile olsa toparlanmasına yardımcı oldu.

Japonya tarafında Japonya Merkez Bankası (BoJ) yükselen tahvil faizlerini dizginlemek adına tahvil alımı yaparken, Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0,85’e düştü.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 artarken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 azaldı.

Yurt içinde, bir önceki gün alış ağırlıklı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 3,19 değerlenerek günü 7.750,39 puandan tamamladı.

Dolar/TL, bir önceki gün yüzde 0,3 artışla günü 28,0833’ten tamamlamasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,0920 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, BIST 100 endeksinde 7.900 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.650 puanın destek seviyesinde olduğunu açıkladı.