DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5884260,31%
Muğla
11°

AÇIK

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Pandoranın kutusu çoktan açıldı!
64 okunma

Pandoranın kutusu çoktan açıldı!

ABONE OL
Ekim 18, 2021 10:16
Pandoranın kutusu çoktan açıldı!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan’ın verdiği bilgilere göre; yabancılar Türkiye’de ev almaktan vazgeçmiş.

Bugüne kadar iptal edilen satışların tutarı ise 300 milyon TL. Zaten üretime dayalı olmayan sadece vergi gelirleri ve ülkeye giren sıcak para ile döndürülmeye çalışılan Türkiye ekonomisi hiç de iç açıcı bir durumda değil.

Özsan’ın verdiği bilgilere göre; Değeri 100-150 bin dolar olan evleri 250 bin dolar gibi gösteren satıcılar nedeniyle oluşan haksız kazancın ve hileli vatandaşlığın önüne geçilmesi için 20 Eylül’de devreye giren yapay zekâ tabanlı uygulama sayesinde değeri üzerinde gösterilen evler tespit edildi. Kaparo veren yabancılar, almayı planladıkları evler, 250 bin doların altında çıkınca vatandaşlık elde edemeyeceklerini anladıkları için ev almaktan vazgeçti. Bu nedenle yaklaşık 300 milyon TL’lik konut satışı iptal edildi.

250 bin dolara gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı veriliyor. Ancak bunu suiistimal eden şirketler var. Değeri 100-150 bin dolar civarında olan evleri 250 bin dolara satılmış gibi gösteriyorlar. Bu şekilde hem haksız kazanç elde edilirken hem de yabancılar hileli vatandaşlık sahibi oluyordu. Ancak bunu ortadan kaldırmak için 2 Kasım 2020’de getirilen “Yabancıların Taraf Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar” 1 Ekim’de uygulanmaya başlandı. Ardından hileli işlemleri engelleyecek yapay zekâ tabanlı bir uygulama oluşturuldu.

Getirilen uygulama sayesinde birçok hileli işlemin tespit edildiğini aktaran Özsan, “Suriye, Pakistan, Afganistan ve Irak gibi ülke vatandaşlarının alacağı evler, 250 bin dolar gösterilmiş. Ancak eksper raporlarında yer alan değerlemeler, satıcıyla anlaşılan değerlemenin altında kaldığı ortaya çıktı. Bunu fark eden yabancılar, Türk vatandaşlığı alamayacaklarını anlayınca alımdan vazgeçmeye başladı. Bu nedenle 1 Ekim’den itibaren yaklaşık 300 milyon TL’lik konut satışı iptal edildi” diye konuştu.

Özsan; yabancılara konut satışında belli kısıtlamaların olması gerektiğini dile getirerek;

“Konut bulunmazken, eldeki sınırlı konutları da yabancılara vermek doğru değil. Ancak şu anda ofis ve dükkânda büyük arz fazlası var. Bu arz fazlasının eritmek için yabancılara ofis ve dükkân satılabilir. Böylelikle hem daha yüksek gelir elde edilir hem de vatandaşların ev bulma sorunu çözülür.” Şeklinde görüş belirtti.

Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye. O da demiş ki; “ Nerem doğru”

Ülke olarak yolunda gidin hiçbir şeyimiz yok. Sorunlar düzeleceği yere her geçen gün daha da sarmal halini alıyor.

Çiftçi perişan, esnaf, öğrenci, üretici, halk tümden perişan. Fabrikalar bir bir kapanıyor. Pandeminin de etkisi ile yüzbinlerce esnaf kepenk kapattı. Yolcu garantili köprüler, yollar, teleferikler, hasta garantili hastaneler. Emeklinin maaşı kuş olmuş. Halk gıda maddesini bile almakta zorlanıyor.

Çevre ve doğa katliamları almış başına gidiyor. Ne hukuk dinleyen var ne vicdan. Yabancı yatırımcı bırak yatırımı daha ülkeden kaçıyor. İşsizlik almış başını gidiyor. Toplumun neredeyse bütün katmanları rahatsız. Kamu da israf arşa çıkmış.

Devlet bankalarında verilen ve geri dönmeyen milyarlarca TL kredi. Adrese teslim ihaleler. Bilim yuvaları üniversitelerde adrese teslim kadrolar.

Son olarak açılan pandoranın kutusunda yurt dışına kaçırılan milyarlarca dolar vergi.

Aslında Türkiye için pandoranın kutusu çoktaaaan açıldı da.. Görene…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP