DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5677102,63%
Muğla
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
MUTSO: “İMKON’UN DURDURMA KARARINI DESTEKLİYORUZ”
82 okunma

MUTSO: “İMKON’UN DURDURMA KARARINI DESTEKLİYORUZ”

ABONE OL
Eylül 17, 2021 15:34
MUTSO: “İMKON’UN DURDURMA KARARINI DESTEKLİYORUZ”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’nun, artan çimento fiyatlarını boykot etmek amacıyla 24 Eylül’e kadar inşaatları durdurma kararında boykot çağrısına, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’ndan destek geldi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), artan çimento fiyatlarını boykot etmek amacıyla 2 Eylül’de inşaatları durdurma kararı aldı ve 9 Eylül’den itibaren Türkiye çapındaki inşaatları durduracaklarını açıkladı. 

15 GÜN SÜREYLE BOYKOT ÇAĞRISI

İMKON tarafından alınan kararda boykot çağrısında bulunan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, geçtiğimiz günlerde şu açıklamayı yapmıştı:

“Çimento fiyatlarında yüzde 200’ü bulan haksız zamlar olduğunu belirterek çimentocularla masaya oturmak istediklerini ancak olumlu yanıt alamayınca bu karar kaçınılmaz oldu. Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz.

Kararımız Anadolu’nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz.”

MUTSO’DAN BOYKOT ÇAĞRISINA DESTEK

İMKON’un bu çağrısına Muğlalı inşaatçılardan da destek geldi. MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, 6’ncı Meslek Komitesi İnşaat Taahhüt vb. Başkanı Menaf Kıyanç, komite üyeleri Zekai Çakmak, Şahin Kırkan ve Ulaş Özgür ortak açıklamayla, iş durdurma kararına sonuna kadar destek vereceklerini açıkladı.

Karara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektöründeki maliyetler arasında ciddi bir yer tutan çimento ve türevleri ürünlere, son bir yıl içerisinde gelen yüzde 200’lük zam kabul edilemez. Çünkü bu orantısız zamlar, hem inşaat sektöründeki firmaları hem de nihai tüketiciyi mağdur etmektedir. Yükselen afaki maliyetler, sektörün küçülmesine, nihai tüketicinin de alım gücünün kaybolmasına neden olmaktadır. Bu yüzden Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu tarafından alınan kararı destekliyor, komitemiz üyeleri ile uygulama kararlılığı içerisinde olacağımızı ifade ediyoruz.”

Haber : Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP